Здружението „ЕДЕН“ започнува акција за вдомување бездомни животни

Здружението „ЕДЕН“ започнува акција за вдомување бездомни животни Здружението за заштита на животните и животната средина „ЕДЕН“ од Скопје, денес започнува масовна хаштаг акција за вдомување на бездомните животни од Македонија. Бројот на бездомни животни во Македонија е постојано во пораст, укaжува здружението. „Оваа пролет како и секоја ќе донесе многу новородени кучиња и мачиња кои доколку не се тргнат од Улиците, најчесто завршуваат под нечие тркало. Стационарите за животни не се трајно, ниту хумано решение – на овие животни им е потребен дом“, се вели во соопштението на „ЕДЕН“. Ова здружение укажува дека активистите за заштита на животните во Македонија се борат и со незаконското расфрлање отрови низ градовите, отрови кои веќе зеле многу жртви. Како обид да се вдомат што поголем број на животни, ова здружение повикува да се искористат социјалните медиуми како моќна алатка на денешницата. Сè што треба граѓаните да направат е оние кои подаруваат животно треба да го фотографираат животното и ...
| | веќе видена | слични

Здружението за заштита на животните и животната средина „Еден“ од Скопје, од вчера почна масовна хаштаг-акција за удомување на бездомните животни. За да се удомат што поголем број животни, тие повикуваат да се искористат социјалните медиуми, како моќна алатка на денешницата. С` што треба да направат оние што подаруваат животно е да го фотографираат и фотографијата да ја закачат на својот профил или на профилот на некое од Здруженијата за заштита на животни, со назнака и'VdomiKuceи' adoptadog за куче или VdomiMaceи'adoptacat за маче. Оние што бараат животно на подарок со запишување на соодветниот хаштаг во полето за пребарување на „Фејсбук“ или кој било пребарувач на интернет ќе може да ги погледнат сите животни што во моментот се огласени за удомување. - Сметаме дека на овој начин значително ќе се олесни комуникацијата помеѓу удомувачот и удомителот, што ќе влијае на зголемување на бројот на вдомени животинки - потенцираат од „Еден“ и ги повикуваат сите здруженија и граѓани да се приклучат на акцијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 49 | | | веќе видена

ИФФК „Браќа Манаки“-Битола го претстави македонскиот краток филм „Љубовникот“ на режисерот Игор Иванов-Изи кој во фестивалскиот прес центар изјави дека идејата ...
сите 156 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здружението „ЕДЕН“ започнува акција за вдомување бездомни животни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: