Здружението „ЕДЕН“ започнува акција за вдомување бездомни животни

Здружението „ЕДЕН“ започнува акција за вдомување бездомни животни Здружението за заштита на животните и животната средина „ЕДЕН“ од Скопје, денес започнува масовна хаштаг акција за вдомување на бездомните животни од Македонија. Бројот на бездомни животни во Македонија е постојано во пораст, укaжува здружението. „Оваа пролет како и секоја ќе донесе многу новородени кучиња и мачиња кои доколку не се тргнат од Улиците, најчесто завршуваат под нечие тркало. Стационарите за животни не се трајно, ниту хумано решение – на овие животни им е потребен дом“, се вели во соопштението на „ЕДЕН“. Ова здружение укажува дека активистите за заштита на животните во Македонија се борат и со незаконското расфрлање отрови низ градовите, отрови кои веќе зеле многу жртви. Како обид да се вдомат што поголем број на животни, ова здружение повикува да се искористат социјалните медиуми како моќна алатка на денешницата. Сè што треба граѓаните да направат е оние кои подаруваат животно треба да го фотографираат животното и ...
| | веќе видена | слични

Здружението за заштита на животните и животната средина „Еден“ од Скопје, од вчера почна масовна хаштаг-акција за удомување на бездомните животни. За да се удомат што поголем број животни, тие повикуваат да се искористат социјалните медиуми, како моќна алатка на денешницата. С` што треба да направат оние што подаруваат животно е да го фотографираат и фотографијата да ја закачат на својот профил или на профилот на некое од Здруженијата за заштита на животни, со назнака и'VdomiKuceи' adoptadog за куче или VdomiMaceи'adoptacat за маче. Оние што бараат животно на подарок со запишување на соодветниот хаштаг во полето за пребарување на „Фејсбук“ или кој било пребарувач на интернет ќе може да ги погледнат сите животни што во моментот се огласени за удомување. - Сметаме дека на овој начин значително ќе се олесни комуникацијата помеѓу удомувачот и удомителот, што ќе влијае на зголемување на бројот на вдомени животинки - потенцираат од „Еден“ и ги повикуваат сите здруженија и граѓани да се приклучат на акцијата.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здружението „ЕДЕН“ започнува акција за вдомување бездомни животни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: