Хроника - На патиштата се гине повеќе отколку пред 10 години

Драстично зголемените казни, безбројните полициски контроли и увезените современи воила не придонесоа бројот на сообраќајни несреќи во државава да се намали, туку, напротив, нивниот број во споредба со 2001 година е тројно зголемен, а на патиштата низ државава лани и годинава загинале или се повредени повеќе граѓани од пред 10 години. Во 2001 година вкупниот број сообраќајни несреќи во кои имало загинати и повредени учесници во сообраќајот изнесува 1.300 случаи, додека оваа бројка за изминатата година изнесува 4.223 сообраќајни несреќи. Причината за голем број несреќи упатените ја наоѓаат во нееднаквиот развој на современата патна и улична мрежа, заедно со опременоста, патната сигнализација и недоволно дефинираниот режим на сообраќајот. Потоа следат нееднаквото ниво на сообраќајна култура, како нов специфичен вид култура, чиешто создавање и развивање треба да се одвива во долготраен и континуиран процес. Наедно, и разновидноста на возниот парк, несоодветниот степен на општа организираност на општеството се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 76 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 109 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 87 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - На патиштата се гине повеќе отколку пред 10 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: