Хроника - На патиштата се гине повеќе отколку пред 10 години

Драстично зголемените казни, безбројните полициски контроли и увезените современи воила не придонесоа бројот на сообраќајни несреќи во државава да се намали, туку, напротив, нивниот број во споредба со 2001 година е тројно зголемен, а на патиштата низ државава лани и годинава загинале или се повредени повеќе граѓани од пред 10 години. Во 2001 година вкупниот број сообраќајни несреќи во кои имало загинати и повредени учесници во сообраќајот изнесува 1.300 случаи, додека оваа бројка за изминатата година изнесува 4.223 сообраќајни несреќи. Причината за голем број несреќи упатените ја наоѓаат во нееднаквиот развој на современата патна и улична мрежа, заедно со опременоста, патната сигнализација и недоволно дефинираниот режим на сообраќајот. Потоа следат нееднаквото ниво на сообраќајна култура, како нов специфичен вид култура, чиешто создавање и развивање треба да се одвива во долготраен и континуиран процес. Наедно, и разновидноста на возниот парк, несоодветниот степен на општа организираност на општеството се ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 265 | | | веќе видена

По бегството на поранешниот премиер Никола Груевски само со лична карта, власта ќе бара начин на обвинетите, освен пасошот да им биде одземен и овој документ, ...
сите 229 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 377 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - На патиштата се гине повеќе отколку пред 10 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: