Надгледувајте го чудовиштето од Лох Нес со Google Maps


На 81-годишнината од легендарната слика на која се гледа главата на чудовиштето од езерото Лох Нес (за која подоцна се испостави дека е лажна), Google Maps ќе ви овозможи сами да трагате по Неси. Street View е надограден со фотографиите на 37-километарското долго езеро во Шкотска, а Google веќе испрати тим на нуркачи кои се задолжени да направат фотографии во езерото до длабочина од околу 240 метри. Дали познатото чудовиште од Лох Нес навистина постои и живее во длабочините на езерото? Одговорот можеби е скриен на некоја од фотографиите на Google Maps.
| | веќе видена | слични

По снимките на камерите на Гугл , компанијата со помош на локаните стручњаци и нуркачи се вклучи во истражувањето за кое многумина очекуваат да го дадат одговорот на вечното прашање? Дали навистина постои Неси во ова езеро? Акцијата е посебно интересна бидејќи носи фотографии и видеа од шкотското езеро какви досега не сме виделе.А можеби и навистина „тоа нешто“ што се забележува на една од фотографиите , можеби и навистина е Неси. –Се изненадивме кога го видовме тоа на снимката. Можеби е само парче дрво или некоја птица , но можеби е и ...Неси?, објасни портпаролот на Гугл за медиумите.
| | веќе видена | слични

Пред 81 година, на 21-ви април 1934-тата година, во британските медиуми била објавена првата фотографија од наводното чудовиште од шкотското езеро Лох Нес. Гинекологот Роберт Вилсон ја направил првата фотографија која потоа била објавена во весникот Дејли мејл. Тоа било најпознатата фотографија од Неси, која сè уште се користи во рекламни цели: Црно-белата фотографија прикажува “чудовиште” со долг и тенок врат кое излегува од езерото. Сепак, претходно, првата, но матна фотографија била направена на 6-ти декември 1933-тата година од страна на Хју Греј. Фотографијата исто така била објавена во Дејли мејл, но на крајот се утврдело дека тоа било куче кое тресе гранка. Имено, авторот на мистификацијата бил Мармадук Ветерел. Потеклото на приказната датира од 1933-тата година. Локалниот весник Инвернес, прв објавил статија за чудовиште во шкотското езеро. Новинарот на тој весник и неговата сопруга со автомобил возеле на брегот на езерото, и во еден момент жената забележала нешто необично на површината на езерото. ...
| | веќе видена | слични

Останато

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 106 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајлоски денеска остварија средба со граѓаните и членовите на ...
сите 316 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 133 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Надгледувајте го чудовиштето од Лох Нес со Google Maps

Од:
До кого (е-маил):
Порака: