Груевски криел писмо од Филе за А1

Во писмото кое еврокомесарот за проширување Штефан Филе му го пратил на премиерот Никола Груевски по опсадата на полицијата во А1 телевизија во ноември лани, го критикува за слободата на медиумите. Еврокомесарот Штефан Филе по полицискиот упад во А1 телевизија на крајот од ноември му испратил писмо на премиерот Никола Груевски во кое го критикува за слободата на изразувањето и независноста на медиумите. Во писмото кое владата го криела од јавноста, а за кое објави А1 телевизија, еврокомесарот Филе директно од Груевски бара одговори на серијата постапки на надлежните државни служби, на премиерот и неговиот кабинет. Во писмото, Филе на македонскиот премиер му ја нагласил важноста за слободата на изразување и независноста на медиумите како камен- темелник на европските демократски вредности. - Би ви бил благодарен доколку ми дадете објаснување за целта и обемот на операцијата. И покрај фактот дека криминалистичката служба би требало да си ја врши работата непречено, нивна должност е тоа да го изведат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 186 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски криел писмо од Филе за А1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: