Јункер: Суверенитетот на Грција ќе биде сериозно ограничен

Претседавачот со Еврозоната Жан Клод Јункер изјави дека Грција се соочува со големо ограничување на нејзиниот суверенитет и мора да го приватизира државниот имот во обем сличен на распродажбата на фирмите во некогашна Источна Германија на почетокот од 1990-тите години. Јункер, кој е и премиер на Луксембург, во интервју за германското списание „Фокус“ изјави дека на Грција за претстојниот бран приватизација можеби ќе и биде потребен модел по угледот на германската „Трејханд агенција“ која од 1990 до 1994 во некогашната Германска Демократска Република продаде 14.000 фирми.
| | веќе видена | слични

Претседавачот на Евро групата Жан Клод Јункер вели дека Грција се соочува со големи ограничувања на нејзиниот суверенитет. Забелешката пред се се однесува на сугестиите на експертите на ЕУ кои на грчките министерства им помагаат во соочувањето со кризата. „Никој не треба да си дозволи да ги навредува Грците туку треба да им се помогне. Тие рекоа дека се подготвени да ја прифатат експертизата на евро зоната“ изјави Јункер во интервју за германски „Фокус’ веднаш по одлуката на министрите за финансии да одобрат уште 12 милијарди евра за помош на Грција. Тој додава дека кризата во земјата се создала поради внатрешни причини. „Меѓу 1990 и 2010 платите пораснаа за 106,5 % а стопанството не растеше со иста брзина. Политиката на платите беше вон контрола и не беше базирана на продуктивност„ изјави Јункер. Тој вели дека Грција мора да го приватизира државниот имот во обем сличен на распродажбата на претпријатијата во некогашна Источна Германија во раните 1990ти. Можеби ќе биде потребен модел ...
| | веќе видена | слични

Министрите за финансии на еврозоната ја одобрија новата транша од 12 милијарди евра од помошта што на Атина ќе и овозможи барем привремено да го избегне банкротот Нема крај на проблемите за грчкиот премиер Папандреу Грција се соочува со голема рестрикција на нејзиниот суверенитет и мора да изврши опсежна приватизација на државните имоти, слична на продажбата на источногерманските фирми во 1990-тите по падот на комунизмот, предупреди претседателот на еврогрупата Жан-Клод Јункер. Во интервјуто за германски „Фокус“, Јункер изразил оптимизам дека мерките договорени со Атина ќе помогнат во решавање на финансиските проблеми на земјата. Според него, експертски тимови од еврозоната наскоро ќе пристигнат во Грција. - За претстојниот бран на приватизација, на Грците им е потребно решение слично како тоа со германската агенција „Тројханд“ - нагласил Јункер, осврнувајќи се на агенцијата за приватизација што продаде околу 14.000 источногермански фирми во периодот меѓу 1990 и 1994 година, а околу 2,5 милиони работни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 398 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 229 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 52 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 345 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 203 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 258 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јункер: Суверенитетот на Грција ќе биде сериозно ограничен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: