Со автобус превезувал мигранти

Двајца скопјани со автобус на својата фирма превезувале мигранти, информира МВР. Станува збор за Т.А. (39) и Х.Б. (59), како и фирмата ДПТУ „Мисскванто“ дооел увоз-извоз Скопје. Против нив полицијата поднесе кривични пријави за вршење јавен превоз без поседување лиценца. Според МВР, нелегалните превозници биле откриени во септември 2015 година. Тогаш полицијата сопрела автобус „фолксваген крафтер“ што го управувал Т.А., кој немал лиценца за јавен превоз. При претресот биле откриени патници мигранти кои од Гевгелија требало да ги превезе до граничниот премин Табановце. Освен возачот, полицијата му поднела пријава и на Х.Б., управител во фирмата.
| | веќе видена | слични

Грчките власти вратија 10 мигранти во Tурција. Миграните се вратени според постигнатиот договор меѓу Анкара и Европската унија (ЕУ), пренесува агенцијата Анадолу. Според соопштението на Министерството за јавен ред и заштита на граѓаните на Грција, мигрантите кои се наоѓале на островот Лезбос во Егејското Море, биле испратени во Дики, провинција Измир. Четири мигранти биле од Пакистан, двајца од Бангладеш, а другите се државјани на Непал, Мароко, Конго и Алжир
| | веќе видена | слични
4 копии

Околу 2.300 мигранти се спасени денеска во близина на брегот на Либија, а се пронајдени и тела на две лица. Од вторникот, па досега, во Средоземно Море беа спасени вкупно 5.900 мигранти. Невладината организација Лекари без граници соопшти дека само денеска извршила 14 спасувачки операции. Организацијата ги повикува лидерите на Г-7, чија средба на врвот почнува утре во Таопмина, да преземат смели ангажмани за реализирање на долгорочна хуманитарна миграциска политика. Од почетокот на годинава во Италија пристигнаа над 50.000 мигранти. Над 1.400 мигранти се удавиле или се водат како исчезнати во Средоземно Море оваа година, покажуваат податоците на ОН.
| | веќе видена | слични

Најмалку 20 мигранти се удавија во Средоземното море откако бродот со кој пловеа кон Европа се преврте во близина на либискиот брег, соопшти во среда италијанската крајбрежна стража. На бродот имало 500 луѓе, а 200 завршиле во вода, од кои повеќето9 биле спасени, но сепак 20 се удавиле. Крајбрежната стража во вторник во 15 акции спаси 1.700 мигранти.
| | веќе видена | слични

Околу 5.000 мигранти се спасени во четвртокот и петокот, во Средоземното Море крај брегот на Либија за време на бројни операции, организирани од италијанската и либиската крајбрежна стража, пренесе Франс прес. Од водата е изваден и трупот на еден мигрант, посочија денеска италијански војници од оние сили кои ги соопштија последните податоци. По активностите на спасувачките екипи во ноќта спроти сабота спасените се над 2100, и тие пловеа со 17 бродови и чамци. Седум лица се однесени во болници во критична состојба, вклучувајќи и бебе од 45 дена, прецизира ДПА, цитирајќи соопштение на властите. Во четвртокот се спасени 2900 мигранти, 2300 од нив се наоѓаат во меѓународни води, патуваат за Италија, а други 580, останале во либиска територија, и се вратени во Либија.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со автобус превезувал мигранти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: