Германија презема водечка улога во промовирањето на интеграцијата во ЕУ на Балканот

Германија презема водечка улога во интеграцијата на Балканот во Европската унија. Канцеларот Ангела Меркел од Германија му мавта на насобраниот народ за време на нејзината посета на Хрватска во вторникот (15-ти јули). [AФП] Водачите од западнобалканските земји се поканети на конференцијата од висок профил следниот месец во Германија, за поддршка на нивните изгледи за интеграција во Европската унија. Канцеларот Ангела Меркел ги покани претставниците на државите на конференцијата на 28-ми август во Берлин, додека Германија ја презема водечката улога во работењето со земјите од југоисточна Европа. Меркел рече дека конференцијата се организира „за да се стави до знаење дека сакаме да се поддржиме меѓусебно и заедно да се свртиме кон иднината“. Германските власти велат дека веќе испратиле покани до премиерите, министрите за финансии и економија. Исто така, ќе учествуваат претставници на земјите-членки на ЕУ, Хрватска и Словенија, како и на Европската комисија и Европскиот совет. „Фокусот е ставен на регионот, со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 17 | | | веќе видена

Најмоќната земја-членка на Европската Унија, Германија, реши целосно да се вложи за успех на референдумот. Министерот за Европа, Михаел Рот, во краткиот ...
сите 91 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин Офис, Сер Алан Данкан. На ...
сите 283 | | | веќе видена

Вардар ја продолжи победничката серија во СЕХА Газпром лигата со триумфот над Стеауа Букурешт, 27-21 (15-11), истовремено поставувајќи нов клупски рекорд. ...
сите 122 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија презема водечка улога во промовирањето на интеграцијата во ЕУ на Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: