Србија ја отфрли протестната нота на Хрватска

2 копии

Србија одби да ја прими протестната нота на Хрватска, поради нападот на тројца Хрвати во местото Сонта во Војводина. Како што соопштија од српското МНР, амбасадорката на Србија во Загреб-Мира Николиќ одбила да ја прими протестната нота, со образложение базирано на полициската истрага, дека мотивот на тепањето на тројцата Хрвати не е заснован на нивната национална припадност, бидејќи во инцидентот учествувале лица од иста националност. На седницата на хрватската Влада, премиерот Андреј Пленковиќ ја повика Србија да ги заштити своите граѓани со хрватска националност.
| | веќе видена | слични
3 копии

Агенцијата “Deutsche Presse Agentur”, која ја пренесуваат повеќето најважни медиуми од германско говорно подрачје, во еден текст овие денови се позанимавала со школските учебници во Србија и Хрватска, за кои пишува дека ги учат младите од двете држави меѓусебно да се мразат. “И по 25 години од распадот на Југославија, одвај се случило соочувањето со војната. Наместо тоа, учениците во Србија и Хрватска учат еднострана и неисториска верзија на минатото”, констатира “DPA” на почетокот. Се цитира историчарот од Србија, Александар Милетиќ, кој смета дека на наставата по историја тамошните ученици “учат нетолеранција и омраза”, за што пример е учебникот за трета година гимназија, во кој пишува дека низ вековите се покажало дека Албанците, Црногорците и Бошњаците се расипани, додека Србите секогаш делувале со најчисти морални намери. Статус на жртва уште од 19. век “Најважните учебници по историја во Хрватска и Србија ги индоктринираат децата и ги наведуваат против соседите. Во учебниците се е претставено во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дури и по 25 години, војните што ја ранија поранешна Југославија и проблемите што ги донесоа се уште не се решени. Агенцијата ДПА (Дојче Прес Агентур), која како извор на информации ја пренесуваат најважните медиуми на земјите од германското говорно подрачје, овие денови објавува анализа и заклучоци за учебниците во Србија и Хрватска, во која се наведува дека младите луѓе од двете земји уште на училиште се учат да се мразат едни со други. Дека секоја надеж за скоро нормализирање на односите во бивша Југославија, пред се помеѓу Србија и Хрватска, е без основ. Напротив, и следните генерации со државни пари и низ државни институции се подготвуваат за омраза едни кон други. - И по 25 години од распадот на Југославија се уште никој не се соочил со вистинските причини и последици и речиси не се ни започнало со санирање на последиците од војната во односите помеѓу луѓето и народите. Наместо тоа, учениците во Србија и Хрватска ги ушат на еднострано гледање во кое другата страна е апсолутно виновна, и се примениуваат ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ ќе мора да врати 300 австралиски долари, кои ги добила како подарок за време на посетата на Австралија летово. Кабинетот на Китаровиќ побарал мислење од хрватската Комисија за судир на интереси, откако забележале дека во подароците дадени од страна на Хрватите со кои се сретнала во Австралија има и паричен подарок. Според закон, претседателката не смее да прими паричен подарок, а не смее ниту да го донира во хуманитарни цели, по што Комисијата сугерираше парите да бидат испратени до Амбасадата на Хрватска во Австралија, со цел доколку е можно, да бидат вратени на донаторот.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија ја отфрли протестната нота на Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: