Фотографија на денот: Трагичен рекорд

Околу триесет милиони деца и младинци во светот се во бегство поради конфликти во нивните родни земји, соопшти Уницеф по повод денешниот Светски ден на бегалците. Од вкупно 68,5 милиони бегалци, колку што ги имало лани во светот, што е рекорд по Втората светска војна, речиси половината се помлади од 18 години. Младите бегалци се најранливата категорија, тие се изложени на најголеми опасности и стануваат жртви на трговија со луѓе, насилство и злоупотреби, предупредува Организацијата на ОН за помош на децата, Уницеф. На #ФотографијаНаДенот: дете-бегалец во Танзанија.
| | веќе видена | слични

Какво ќе биде времето денеска, такво ќе биде и во наредните седум недели! Така барем гласи народното верување во Германија. Метеоролозите тоа го корегираат и велат дека не може еден ден да одлучи за времето во текот на летото, туку прогнозата се прави според повеќе денови на крајот на јуни. По повеќедневното облачно време, ветер и студени утра, за денеска е најавено сонце. На нашата #ФотографијаНаДенот изгрејсонцето во Ајзенберг, Баварија.
| | веќе видена | слични

Во гнездо во природниот парк Шорфхајде во Бранденбург, четири млади ластовички чекаат да добијат храна во клунчињата. Со широко отворени клунчиња, четири млади ластовички во гнездото нестрпливо чекаат во нив родителите да стават храна. Оваа #ФотографијаНаДенот е направена во природниот парк Шорфхајде, Грос Шенебек, во германската покраина Бранденбург. Во светот постојат 80 видови ластовички, а во Германија доминираат три вида. Најраспространета е т.н. селска ластовичка, Hirundo rustica, како на фотографијата, препознатлива по брзиот лет, и до 80 километри на час.
| | веќе видена | слични

Првиот календарски летен ден, кога денот е најдолг, а ноќта најкратка, во Германија е и Ден на спиењето. Се одбележува од 2000. година, со цел да се укаже на здравственото значење на сонот. Човечкото тело има потреба од одмор и од сон. Ова ноќно кино во главите е важно заради преработка на доживувањата и емоциите и нивно фиксирање. Недоволно или немирно спиење води кон екстремна раздразливост и нетрпение, а страда и целокупната работоспособност. Затоа, погрижете се навреме да заминете во кревет и добро да се наспиете, иако мислите дека имате да завршите уште илјада работи! #ФотографијаНаДенот: бизнисмен совладан од сон во хотелско лоби, покриен со весник на главата.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица ...
сите 145 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фотографија на денот: Трагичен рекорд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: