Филмот не е мртов!


Многумина веруваат дека фотографирањето на филм е застарена работа. Отсекогаш се прашував колку комплексно или колку лесно би било да се фотографира на филм, бидејќи во споредба со дигиталната фотографија, резултатот не е инстантно видлив и потребно е многу искуство да се предвиди. Уште една причина поради која што одлучив да фотографирам на филм е фактот дека имам на располагање само 36 пози, што на некој начин те присилува да размислуваш повеќе пред да го притиснеш копчето. За да дојдете до готова фотографија потребни ви се неколку нешта: Аналоген фото апарат. Иако има нови, сепак поисплатлива варијанта ви е да купите половен како што направив јас. Филм. Препорачувам црно-бел филм за рачно развивање. Постојат неколку локации во Скопје каде што може да го набавите. Развивач. Основната хемикалија во која се развива филмот, а истата можете да ја купите во подобро опремените продавници за фото опрема. Побарајте во ТЦ Скопјанка. Канестер или Доза за развивање на филмот. Сад на кој се намотува филмот и во кој се ...
| | веќе видена | слични

Михаела Норок е фотограф oд Романија и стои зад проектот “Атлас на убавината”. Таа фотографира стотици жени ширум светот и вели дека секоја жена е убава на свој начин. Микаела вели дека убавината може да ја најдете насекаде, во Африка, во Европа, во брчки или насмевка и дека разновидноста е богатство, а не предизвикувач на конфликти и омраза. Во нејзината книга “Атлас на убавината” може да најдете над 500 фотографии и приказни од сите делови на светот. Во галеријата подолу можете да погледнете дел од фотографиите.
| | веќе видена | слични

Останато

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 481 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 382 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филмот не е мртов!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: