Договорен фонд за спас на евро-зоната

Аналитичарите велат дека Португалија не го признава проблемот Водачите на ЕУ договорија реконструкција на финансискиот фонд за спас, за кој се надеваат дека ќе ја реши должничката криза во блокот. Министрите од земјите членки на еврозоната потклекнаа пред барањата на Германија за нови преговори околу временската рамка за уплата на придонесите во огромниот фонд. Но договорот беше засенет со загриженоста околу Португалија и растечкиот спор околу тоа дали и Велика Британија да придонесе во финансискиот спас. Португалија вели дека не и' е потребна помош, но многу аналитичари велат дека Лисабон не ја прифаќа реалноста. Договорот околу долгот за еврозоната следи по неколку месечни преговори. „Договоривме сеопфатен пакет економски мерки... Денеска речиси сите жички се споија“, рече претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј. Новиот план обезбедува нов фонд - Механизам за европска стабилност - кој предвидува помош за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Ангела Меркел со своите ЕУ колеги се договорила и ги убедила дека во новиот евро фонд, кој ќе стартува од 2013 година, дека земјите членки нема да мораат да плаќаат наеднаш цела сума пари која секоја членка мора да ја уплати. Во готово ќе се плаќаат 80 милијарди евра како и 620 милијарди во гаранции и капитал, а ќе можат да користат 500 милијарди евра за спасување на долгот кон други земји на пример како што сега должи Грција. Првобитно, министрите за финансии од еврозоната се договорија да се стават 40 милијарди евра во фондот веднаш по неговото создавање во 2013 година, а другите пари да се платат во текот на три години. Според условите на новиот договор, земјите од еврозоната се согласија дека ќе ја забрзаат нивната финансиска поддршка. Шпанија и Италија, беа загрижени дека тие ќе треба да платат во кеш повеќе, додека другите земји како Германија и Холандија само ќе треба да вложат дополнителни гаранции за заеми. Но, на крајот, земјите се согласија да ги да направат потребните обврски кои се уште се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 390 | | | веќе видена

Унгарската Влада ја исклучува можноста за екстрадиција на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Македонија, изјави денеска унгарскиот министер за ...
сите 174 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 397 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Договорен фонд за спас на евро-зоната

Од:
До кого (е-маил):
Порака: