Заврши Европското првенство во кајак на диви води во спринт и класик за сениори

Изминативе четири дена, од 11 до 14.мај, Скопје и Македонија беа домаќини на Европското првенство во кајак на диви води, на кое учествуваа 70 натпреварувачи од 18 држави. Првите два дена се одржаа натпреварите во „класик“ на реката Вардар од „Мостот на Обединети Нации“ до стара градска плажа (кај КК ИЛИНДЕН 90 СКОПЈЕ). На првото свечено доделување на медали присувствуваше и претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, кој е и почесен претседател на Европското првенство и ги додели медали во дисциплината К1 жени. Вчера и денеска се одржаа натпреварите во дисциплината спринт на диви води, традиционално на кајакарската патека на реката Треска. Македонската репрезентација на шампионатот броеше вкупно седум натпреварувачи, а наш најдобар натпреварувач е Љубомир Спасиќ кој на ова Европско првенство заврши како 17. Кајакарската федерација на Македонија се покажа како одличен домаќин, а воедно за организаторите беше доделена и плакета од страна на потпретседателот на Европската кајак асоцијација Мирослав ...
| | веќе видена | слични

Европското првенство во кајак на диви води во спринт и класик за сениори ќе се одржи на патеките на реките Вардар и Матка во Скопје почнувајќи од утре (11 мај) па се до недела (14 мај). Вкупно 176 учесници од 18 земји ќе продифелираат со своите кајаци во наредниве четири дена и ќе го збогатат спортскиот изглед на Скопје. - Голема е честа, но и одговорноста за организација на еден ваков настан каков што е Европско сениорско првенство во кајак на диви води во спринт и класик. Агенцијата за млади и спорт секогаш е главниот подржувач на настани организирани од кајак федерација на Македонија, која во изминативе години е водечка во организирање на натпревари од меѓународен карактер. Така за организација на овој настан од буџетот на Агенцијата се одвоени 1,2 милиони денари. Свеченото отворање на настанот е плоштад Филип II Македонски со почеток од 20 часот. Ја користам оваа прилика да ги повикам граѓаните на Скопје и пошироко да бидат дел од оваа манифестација која има огромно значење како за градот Скопје, така и ...
| | веќе видена | слични

В недела во Велес ќе се одржува Државното првенство во борење во слободен стил за сениори и кадети. Најавено е учество на преку 100 борачи во двете возрасни категории. Од македонската боречка елита нема да настапи само Александар Стојанов, но ќе биде подготвен да ги брани боите на нашата земја на Европското првенство во самбо во Минск, Белорусија од 19-21 мај.
| | веќе видена | слични

Изминативе четири дена Македонија, со организацијата на Европското првенство, беше во центарот на случувањата од областа на кајакот. На реката Вардар и во СРЦ „Матка", најдобрите претставници од овој спорт, 170 кајакари од 18 држави и повеќе од 100 работници и делегати имаа можност да ги докажат своите квалитети. Во првите два дена, натпреварите во дисциплината „Класик" се одржаа на Вардар, од мостот „Обединети Нации" до старата градска плажа. Во К1 мажи, најдобра беше репрезентацијата на Словенија со вкупно време од 11:25.67 минути, додека, пак второпласирана беше Германија (11:26.21), Франција заврши под број три со 11:34.95. Во Ц1 исто така кај мажи на првото место заврши Чешка, среброто замина кај Германија, додека бронзена беше повторно Франција. Завршните возења се одвиваа на СРЦ „Матка", каде што настапија и најголемиот дел од нашите натпреварувачи. Очекувано, во К1 дисциплината, Љубомир Спасиќ извозе најдобро време од 43.52 секунди, но, тоа беше доволно само за да заврши како 17. пласиран во ...
| | веќе видена | слични

Квалитетни, интересни и крајно возбудливи трки на Европското првенство (ЕП) во кајак-спуст на диви води на реките Вардар и Треска кај Матка. На Вардар првпат се одржа едно поголемо кајак-натпреварување, на патеката долга 3,8 км, од мостот „Обединети нации“ до Градскиот парк, а на Треска беа трките во спринт, на 300 метри.Словенците ги освоија трите медали во кајак-спринтот (К-1), Вид Дебељак златото, првакот од минатото ЕП, Нејц Знидарчич среброто, а Анже Уранкар бронзата, забележувајќи подобро време за само една стотинка од Французинот Пол Гратон!- Немам коментар, мојата трка беше речиси без грешка. На некои брзаци можеби чекав повеќе, но на рамните делови го надоместував тоа и сѐ излезе како што треба - рече Дебељак.Најдобриот македонски кајакар Љубомир Спасиќ не успеа да се пласира во финалето во спринт, меѓу 15-те најдобри.- Малку недостигаше да се најдам во финалето, тоа ми беше целта, но не сум незадоволен, настапот на ова ЕП можам да го оценам како доста добар. Сезонава ме очекуваат уште многу ...
| | веќе видена | слични

Оваа година Македонија, Градот Скопје и Кајакарската федерација на Македонија беа домаќини на Европското првенство во кајакна диви води во спринт и класика за сениори. На Европското првенство учевствуваа 18 европски држави, 170 натреварувачи и околу 100 спортски работници и делегати. Првите два дена на 11,12ти мај натпреварите во КЛАСИк се одржаа на реката Вардар од Мостот на Обединети Нации до стара градска плажа (кај ККК ИЛИНДЕН 90 СКОПЈЕ) каде на 12.05 се одржа и првото свечено доделување на медали во оваа дисциплина а на наша голема чест на доделувањето присувствуваше и претседателот на Р.Македонија Д-р Ѓорѓе Иванов почесен претседател на Европското првенство кој доделуваше медали во дисциплината К1 жени како и директорот на агенција за млади и спорт односно покровителот на Европското првенство Г-дин Марјан Спасевски кој доделуваше медали во категоријата Ц2 жени. НА 13-14.05.2017 година се одржаа натпреварите во дисциплината спринт на дива вода, традиционално на кајакарската патека на Треска. Денеска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 252 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 343 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши Европското првенство во кајак на диви води во спринт и класик за сениори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: