Калед Ел Масри повторно во затвор поради напад на полицаец

Калед Ел Масри повторно во затвор поради напад на полицаец Калед Ел Масри, Германец со либанско потекло, кој тврдеше дека американската разузнавачка служба (ЦИА) нелегално го однела од Македонија во таен затвор во Авганистан, повторно бил добил затворска казна поради напад и закана на затворски чувар во Германија. Западните агенции потсетуваат дека Калед Ел Масри станал познат во јавноста порадина наводите дека во 2003 година бил по грешка киднапиран во Македонија како осомничен терорист, потоа дека бил испрашуван во затвор во Авганистан што го водела ЦИА, за на крајот да биде оставен во Албанија. Европскиот суд за човекови права минатата година и нареди на Македонија да му плати отштета на Ел Масри поради тоа што земјата ја смета за одговорна за негово нелегално предавање на ЦИА.
| | веќе видена | слични

Германецот со либанско потекло Kалед ел Масри (50), кој неодамна доби оштета од Европскиот суд за човекови права во Стразбур бидејќи во 2003 година бил по грешка уапсен во Македонија, однесен во Авганистан и измачуван, деновиве повторно имал проблеми со законот за што бил уапсен и осуден во Германија. Последниот случај е за напад на чувар во затвор. Основниот суд во градот Kемптен му пресуди седум месеци затворска казна на Масри поради физички напад и навреди на затворски чувар во јули во затворот во Kемптен. Тој во затворот отслужувал двегодишна затворска казна поради физички напад врз градоначалникот на Ној Улм во 2009 година, но во меѓувреме излегол на слобода. Освен за напад врз чуварот, Масри е осуден и поради смртни закани на уште три лица во затворот. Само пред пет недели истиот суд донесе пресуда со која го ослободи Масри од обвинението за напад и го осуди со парична казна од 1.500 евра за закани. Обвинителството вложило жалба на пресудата, по што било одлучено да се повтори процесот, а Масри ...
| | веќе видена | слични

Останато

На 2 октомври во Кривичниот суд во Скопје со сослушување на сведоци продолжува судењето за настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 ...
сите 264 | | | веќе видена

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 243 | | | веќе видена

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 249 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за се освен за содржината на договорот. Второ дека бегаат од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека немаат ...
сите 114 | | | веќе видена

Во петок ќе имам состанок во Министерството за финансии на кој дефинитивно ќе утврдиме дали ќе има ребаланс на Буџетот или не и ако го правиме кога ќе го ...
сите 64 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската криза да биде уредена со „дијалог и мултилатерализам“. Тој го упати повикот на годишната сесија ...
сите 66 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 155 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Калед Ел Масри повторно во затвор поради напад на полицаец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: