#HashtagDay: Твитер го прославува роденденот на хаштагот

2 копии

Денес е 11-тиот роденден на хаштагот. За да го одбележи овој ден, Твитер повика да биде прогласен за меѓународен ден на хаштагот – #HashtagDay. Хештагот е „роден“ на Твитер на 23 август 2007 година. Во последните 11 години еволуираше во секојдневие во онлајн говорот. Со менување на природата на онлајн комуникацијата, хаштагот стана еден од највлијателните симболи на дигиталната ера. На глобално ниво, во просек, 125 милиони хаштагови дневно се користат на Твитер. Тие им помагаат на корисниците да видат што се случува во светот и да ги истражат најактуелните теми што се пишуваат и зборуваат. На овој ден пред 11 години, Крис Месниа објави твит со хаштагот #barcamp. Тој е првиот хаштаг што некогаш е употребен на Твитер. Со користење на Твитер и хаштагот, Интернет корисниците направија свој микрофон, со кои ја обликуваат културата и го менуваат светот. Од многуте интересни моменти кои засмејуваат, важни настани што го потресуваат светот, па се до инспирација за солидарност во заедницата – хаштагот го поврза ...
| | веќе видена | слични

Српскиот актер Сергеј Трифуновиќ со дијалог во својата глава му го честита 49-тиот роденен на пријателот кого повеќе го нема. Трифуновиќ, кој ќе го прослави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 481 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 382 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

#HashtagDay: Твитер го прославува роденденот на хаштагот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: