`Кружно патување на Марето` најдобар фил и на фестивалот `Вилмош Зигмонд`

Краткиот анимиран филм на режисерот Жарко Иванов, насловен како ,"Кружно патување на Марето", се закити со уште една награда - најдобар анимиран филм на првиот филмски фестивал "Вилмош Зигмонд", што од 10 до 13 мај се одржа во Сегедин во чест на неодамна починатиот унгарски кинематографер, инаку добитник на Оскар за класикот на Спилберг "Блиски средби од трет вид" и на Бафта за "Ловец на елени". На македонскиот филм ова му е шесто големо признание од повеќето од 50 учества на реномираните филмски фестивали. "Кружно патување на Марето", вториот дел од трилогијата на Жарко Иванов, досега ги има освоено "сребрена тула" на "Анимакс" во Скопје, изборот на најдобар анимиран филм на кинематографиите на Централна и Источна Европа во Кина, наградата "златен проектор" на "Астерфест" во Струмица, специјалното признание од Натпреварот за краток филм во Сан Диего, Калифорнија и наградата за најдобар анимиран филм на домашниот фестивал "Киненова". Но, она што е значајно, е што во жирито кое ја доделило наградата биле ...
| | веќе видена | слични

Јубилејното 70-то издание на култниот Кански филмски фестивал, започна вчера. Со, досега, највисоки мерки на безбедност, карактеристичниот отворен дух на фестивалот и оваа година ќе биде присутен и тоа најмногу преку филмовите, кои се вистинско и реално огледало на денешницата. На свечената церемонија, чиј домаќин годинава е Моника Белучи, фестивалот официјално е отворен со проекцијата на францускиот филм „Духовите на Исмаил“. Белучи на сцената се појави во гламурозна тегет тоалета од модната куќа „Диор“, специјално направена за неа. Друштво ѝ правеше комичарот Алекс Луц, а прекрасната актерка покажа уште еднаш дека знае како да го задржи вниманието на публиката и јавноста. Уште на самиот старт ги шокираше сите присутни, страстно бакнувајќи го својот партнер на сцената. Со тоа на некој начин направи пародија на секси сцените, кои често ги имала во текот на кариерата. Откако измами насмевки кај публиката, Белучи го врати свечениот и посериозен тон, повикувајќи го на сцената и годинашниот претседател на ...
| | веќе видена | слични

Краткиот анимиран филм „Кружно патување на Марето“, во режија на Жарко Иванов, е добитник на наградата за најдобар анимиран филм на првото издание на филмскиот фестивал „Вилмош Зигмонд“ во Унгарија. Фестивалот се одржа во чест на неодамна починатиот голем унгарски кинематограф Вилмош Зигмонд, добитник на „оскар“ и на наградата „бафта“. Наградата има посебна значајност и поради членовите на жирито, светски познати филмски професионалци и теоретичари, негови пријатели и соработници: Најџел Волтерс, Пиер Филмон и Сабо Габор. Овој анимиран филм досега има освоено шест награди и учествувано на повеќе од 50 меѓународни филмски фестивали. Следно, филмот е во официјална конкуренција на филмскиот фестивал „Сантиаго дел Естеро“ во Аргентина, „Кино Изола“ во Словенија, филмскиот фестивал СЕЕ во Париз и во Берлин. „Кружно патување на Марето“ е работен по сценарио на Жарко Иванов и Александар Прокопиев, главен аниматор е Александар Зафировски, директор на анимација Крсте Господиновски, монтажер Гоце Цветановски, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 160 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Скопјанец со својата „Опела корса“ се заби во бетонска жардињера, повреден е возачот. Како што стои во билтенот на МВР, утринава во 02,00 часот било пријавено ...
сите 195 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 196 | | | веќе видена

Охрид, 12. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен ...
сите 215 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Кружно патување на Марето` најдобар фил и на фестивалот `Вилмош Зигмонд`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: