Државните инвестициски фондови планираат да повлечат 12 трилиони долари од Велика Британија

Државните инвестициски фондови планираат да се повлечат од Велика Британија по излегување на земјата од Европската Унија. Тие планираат распродавање на активите на Островот. Станува збор за 41 отсто од институциите со имот во вредност од 12 трилиони долари. Повеќето од инвестициските фондови и централните банки не ги наведуваат причините поради кои може да ги намалат британските средства во 2017 година, се наведува во извештај на „Инвеско“, кој го цитира агенцијата „Блумберг“. Повеќето од нив, кои контролираат огромни средствата, изјавија дека очекуваат брзо распродавање на уделите во Велика Британија во текот на оваа година. Според истражувањето на нивните експерти, Островот се претвори во најнепривлечен пазар меѓу развиените земји со 5,5 поени од 10 во 2017 година, се наведува во извештајот. Вредноста паѓа прекуноќ За споредба, во 2016 година земјата имала 7,5 поени. Алекс Милар, шеф на одделот за државни фондови во Европа и на Блискиот Исток, за „Инвеско“ изјави дека ова е многу остро движење за еден од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Неколку часови пред почетокот на парламентарните избори во Велика Британија, четири социолошки истражувања покажа дека актуелната британска премиерка Тереза Меј има предност меѓу еден и 12 процентни поени пред лабуристите. Во истражувањето на „Ком Рес“, ториевците имаат предност од 12 процентни поени пред партијата на Џереми Корбин. Според истражувањето тие ќе добијат 44 проценти, а лабуристите 34 проценти. Партијата на Меј ќе добие 44 проценти, а лабуристите 36 проценти, односно предноста за Меј е осум процентни поени, покажа истражувањето на „Панелбејс“. Истражувањето на „Кантар“ и дава на партијата на Меј само пет процентни поени предност пред лабуристите. „Кантар“ прогонозира дека ториевците ќе освојат 43 проценти, а лабуристите 38 проценти. Според истражувањето на „Старвејшн“ предноста на ториевците е само за еден процентен поен и тие ќе добијат 41,3 проценти, а лабуристите 40,4 проценти.
| | веќе видена | слични

На Волстрит во вторникот цените на акциите благо паднаа, втор ден по ред, бидејќи вложувачите се претпазливи пред неколку важни политички и економски настани, кои може значително да влијаат врз пазарите. Индексот Dow Jones ослабе за 0,23 отсто, на 21.136 поени, додека S&P 500 индексот се лизна за 0,28 проценти, на 2.429 поени, а индексот Nasdaq падна за 0,33 отсто, на 6.275 индексни поени. На Волстрит втор ден со ред се тргуваше претпазливо, бидејќи инвеститорите не се расположени за значително менување на позициите пред неколкуте важни политички настани коишто значително може да влијаат на пазарите. Во четврток во Велика Британија се одржуваат вонредните парламентарни избори, а некои анкети покажуваат дека конзервативците на премиерката Тереза Меј може да го зголемат своето мнозинство во парламентот, додека други најавуваат тесни изборни резултати. Во четврток, исто така, ќе се одржи седница на челниците на Европската централна банка (ECB), па вложувачите го очекуваат нивниот осврт на ситуацијата во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Акциите на светските берзи денеска паднаа, два дена пред одржувањето на парламентарните во Велика Британија и во очекувањето на зголемување на каматните стапки на САД. Лондонскиот индекс на акции ФТСЕ 100 во попладневните часови падна за 0,2 отсто и се задржа на 7.507,60 поени, а парискиот КАК 49 за 0,8 отсто и падна на 5.264,51 поен, а франкфуртскиот ДАХ 30 за 1,1 осто и се задржа на 12.688,23 поени, пренесува агенцијата Франс прес.
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 100 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 136 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државните инвестициски фондови планираат да повлечат 12 трилиони долари од Велика Британија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: