Реакциите на поплавите покажуваат дека граѓаните сакаат соработка, а не насилство

Напорите да им се помогне на жртвите од неодамнешните поплави ја покажаа посветеноста на регионот на мирољубив соживот. Неодамнешните поплави во Македонија привлекоа помош од целиот регион. [Мики Трајковски/SETimes] Како што се виде од солидарноста и соработката за време на неодамнешните поплави во Македонија, населението на Балканот сака да негува пријателски врски. Граѓаните од сите етнички заедници собираа помош за настраданите региони, а помош пристигна и од соседните земји и од Турција. Преку оваа солидарност, народите од Балканот му покажаа на светот дека тие се против војни , насилство и поделби, и сакаат соработката меѓу државите. „Државите и лицата што им праќаат помош на своите соседи во Македонија, покажуваат дека солидарноста е сè уште присутна, иако регионот има поминато години на војна и конфликти. На овој начин покажуваме дека насилството е минато за нашиот регион“, рече Петар Аврамов, жител на Битола за SETimes . Зоран Стевоски, претседател на невладината организација „Младинска банка“ од ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати повика за нормализирање на односите меѓу Тирана и Белград. Според него тоа е потребно поради значењето на двете држави во регионот, уште повеќе што НАТО не треба да дозволи Балканот да се претвораат во терен за игри за Русија и други земји. “За прв пат во историјата има мир на Балканот, кој овозможува јасна европска перспектива”, вели Бушати пред австрискиот весник “Стандард”. Според албанскиот дипломат билатералните односи помеѓу Албанија и Србија не се едноставни, но тие треба да бидат нормализирани. Во оваа смисла тој потсетува на фактот дека по 70 години албански премиер направил официјална посета на Србија и се очекува српскиот премиер да ја посети Тирана во наредните шест месеци. Бушати смета дека еден од проблемите меѓу Албанија и Србија е фактот дека граѓаните на двете страни знаат многу малку работи едни за други. “Неопходна е поголема мобилност меѓу Албанците и Србите и тоа ќе им овозможи на младите генерации да растат во друга средина. Јас сум ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Албанија Дитмир Бушати изјави дека односите меѓу Тирана и Белград мора да бидат нормализирани поради значењето што двете земји го имаат во регионот, нагласувајќи дека НАТО не треба да дозволи Балканот да биде „терен за игри“ на Русија и други земји. Дитмир Бушати во интервју за виенскиот весник „Стандард“ нагласува дека за првпат во историјата има мир на Балканот, што е овозможено со јасна европска перспектива, пренесува Танјуг. Според Бушати билатералните односи меѓу Албанија и Србија не се едноставни, но мора да бидат нормализирани поради значењето на двете земји во регионот. Во однос на тоа, тој нагласи дека по седум децении албански премиер ја посети Србија и изрази надеж дека српски премиер во првите шест месеци од годината ќе ја посети Тирана. Бушати, исто така, истакна дека проблем во односите меѓу Албанија и Србија претставува и фактот дека граѓаните на двете земји знаат многу малку едни за други. - Сепак, не постојат само односи меѓу Албанија и Србија, туку и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 240 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 161 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 356 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, информираат од ...
сите 180 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 149 | | | веќе видена

На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакциите на поплавите покажуваат дека граѓаните сакаат соработка, а не насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: