Реакциите на поплавите покажуваат дека граѓаните сакаат соработка, а не насилство

Напорите да им се помогне на жртвите од неодамнешните поплави ја покажаа посветеноста на регионот на мирољубив соживот. Неодамнешните поплави во Македонија привлекоа помош од целиот регион. [Мики Трајковски/SETimes] Како што се виде од солидарноста и соработката за време на неодамнешните поплави во Македонија, населението на Балканот сака да негува пријателски врски. Граѓаните од сите етнички заедници собираа помош за настраданите региони, а помош пристигна и од соседните земји и од Турција. Преку оваа солидарност, народите од Балканот му покажаа на светот дека тие се против војни , насилство и поделби, и сакаат соработката меѓу државите. „Државите и лицата што им праќаат помош на своите соседи во Македонија, покажуваат дека солидарноста е сè уште присутна, иако регионот има поминато години на војна и конфликти. На овој начин покажуваме дека насилството е минато за нашиот регион“, рече Петар Аврамов, жител на Битола за SETimes . Зоран Стевоски, претседател на невладината организација „Младинска банка“ од ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати повика за нормализирање на односите меѓу Тирана и Белград. Според него тоа е потребно поради значењето на двете држави во регионот, уште повеќе што НАТО не треба да дозволи Балканот да се претвораат во терен за игри за Русија и други земји. “За прв пат во историјата има мир на Балканот, кој овозможува јасна европска перспектива”, вели Бушати пред австрискиот весник “Стандард”. Според албанскиот дипломат билатералните односи помеѓу Албанија и Србија не се едноставни, но тие треба да бидат нормализирани. Во оваа смисла тој потсетува на фактот дека по 70 години албански премиер направил официјална посета на Србија и се очекува српскиот премиер да ја посети Тирана во наредните шест месеци. Бушати смета дека еден од проблемите меѓу Албанија и Србија е фактот дека граѓаните на двете страни знаат многу малку работи едни за други. “Неопходна е поголема мобилност меѓу Албанците и Србите и тоа ќе им овозможи на младите генерации да растат во друга средина. Јас сум ...
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи на Албанија Дитмир Бушати изјави дека односите меѓу Тирана и Белград мора да бидат нормализирани поради значењето што двете земји го имаат во регионот, нагласувајќи дека НАТО не треба да дозволи Балканот да биде „терен за игри“ на Русија и други земји. Дитмир Бушати во интервју за виенскиот весник „Стандард“ нагласува дека за првпат во историјата има мир на Балканот, што е овозможено со јасна европска перспектива, пренесува Танјуг. Според Бушати билатералните односи меѓу Албанија и Србија не се едноставни, но мора да бидат нормализирани поради значењето на двете земји во регионот. Во однос на тоа, тој нагласи дека по седум децении албански премиер ја посети Србија и изрази надеж дека српски премиер во првите шест месеци од годината ќе ја посети Тирана. Бушати, исто така, истакна дека проблем во односите меѓу Албанија и Србија претставува и фактот дека граѓаните на двете земји знаат многу малку едни за други. - Сепак, не постојат само односи меѓу Албанија и Србија, туку и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 198 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 93 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакциите на поплавите покажуваат дека граѓаните сакаат соработка, а не насилство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: