Бродоломец кој повеќе од една година луташе низ океанот- Сакав да се убијам!


ВИДЕО: Бродоломец кој повеќе од една година луташе низ океанот- Сакав да се убијам! Мексиканецот Хозе Салвадор Алваренга е бродоломец чиј брод минатата недела се насука на коралниот гребен Ебон, по повеќе од една година лутање низ Пацификот. 37-годишниот Хозе се уште е збунет поради се што му се случува и за првпат се обиде детаљно да опише што му се случило. Првобитно се мислело дека тој е изгубен во океанот повеќе од 16 месеци, а сега е утврдено дека на своето неочекувано долго патување тргнал кон крајот на декември 2012 година. Тогаш тој се упатил на еднодневен лов на ајкули со пријателот Езекиел. Моторот на нивното бротче наеднаш престанал да работи. Тие минале неколку денови плутајќи во близина на брегот во надеж дека ќе се насукаат , но наскоро морските струи ги одвелке кон пацифичката шир. Езекиел умрел четири месеци потоа. Хозе вели дека токму тогаш сакал да се убие. „Четири денови размислував за тоа да се убијам, но не сакав да почувствувам болка. Не можев тоа да го сторам. Не знаев ниту колку ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Бродоломецот Хозе Салвадор Алваренга, кој повеќе од една година, пловеше во мал чамец во Тихи Океан, се врати во татковината, Салвадор. Пред две недели 37-годишниот Алваренга се појави на Маршалските Острови, тврдејќи дека поминал 12.500 километри од Мексико, носен од морските струи, откако му се расипал моторот на рибарскиот чамец. Алваренга по една недела медицинско лекување во Маџуро, главниот град на Маршалските Острови отпатува за Салвадор. Тој претхоно претстојуваше во Хонолулу и во Лос Анџелес .
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бродоломец кој повеќе од една година луташе низ океанот- Сакав да се убијам!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: