Косор: Брач изгледа како површината на Месечината

„Изгледа страшно, како површината на Месечината,“ изјавила Јадранка Косор, премиерката на Хрватска по доаѓањето на опожарениот Брач. Еден од пожарникарите кои 32 години е во оваа професија и кажал на премиерката дека никогаш немало пожар што вака го опустошил Брач и го претворил во сосема друг остров. Јадранка Косор очекува итна истрага за причинителите на пожарот, а доколку се работи за човечки фактор, тогаш некој навистина треба да одговара. Според најновите информации, пожарот во кој изгореа 4000 хектари густа борова шума, трева е локализиран. Пожарникарите посебно го чуваат местото околу Видова Гора бидејќи ако оганот повторно се разгори, прашање е дали ќе успеат да го спречат, посебно ако се појави ветер. Западниот дел на Брач изгледа застрашувачки, се е изгорено и има многу чад, јавуваат хрватските медиуми.
| | веќе видена | слични
4 копии

Силниот јужен ветер повторно го разгорел пожарот на хрватскиот остров Брач, а пожарникарите не можат да го угаснат поради непристапниот терен, па на помош се повикани два канадера и два воздушни трактора. Државната управа за заштита и спасување соопшти дека гори северниот дел на островот. Пожарот што првично избувна во четвртокот, е најголем во Хрватска во последните три години и целосно ја избришал западната страна на островот Брач.
| | веќе видена | слични

Огнот збриша се Големиот пожар на Брач, кој голтна над 4.000 хектари густа борова шума, маслиници, ниски растенија и трева, е изгаснат, а пожарникарите велат дека оваа невидена огнена стихија е најголема за полседниве неколку децении во Хрватска. Запандата страна на островот изгеда застрашувачки, буквално како Месечината. На огромните поцрнети површини од кои се уште излегува чад нема ниту едно здраво дрво... Речиси целата југозападна страна на острвот е избришана, пишуваат хрватските медиуми. По три огнени ноќи вчераутро беше мирно, но околу 300 пожарникари останаа на островот да ги чуваат пожариштата за евнтуално ветерот да на предизвика некој нов пожар. Голема среќа во несреќата е што се спасени куќите на локалното население и угостителско-туристичките објекти во тој дел на Брач.
| | веќе видена | слични
4 копии

Приказ на пожарот на Брач Хрватските пожарникари денеска успеаја да го изгаснат пожарот на островот Брач, кој избувна во четвртокот и уништи 4.000 хектари борова, дабови и нискостеблеста шума и обработливи површини под маслинови дрвја, лозови насади и други земјоделски култури. Хравтските медиуми јавуваат дека западниот дел на Брач, кој е една од најпопуларните туристички дестинации во Хрватска, „изгледа страшно и се е изгорено и прекриено со пепел“. Местото зафатено со огнената стихија вчера го посети и хрватскиот премиер Јадранка Косор, која изјави дека опожареното подрачје наликува на површината на Месечината. Таа нагласи дека очекува да биде спроведена истрага за утврдување на причините за оваа огнена стихија. - Ако причина за тоа е човечкиот фактор, некој навистина ќе треба да одговара, нагласи Косор.
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косор: Брач изгледа како површината на Месечината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: