Косор: Брач изгледа како површината на Месечината

„Изгледа страшно, како површината на Месечината,“ изјавила Јадранка Косор, премиерката на Хрватска по доаѓањето на опожарениот Брач. Еден од пожарникарите кои 32 години е во оваа професија и кажал на премиерката дека никогаш немало пожар што вака го опустошил Брач и го претворил во сосема друг остров. Јадранка Косор очекува итна истрага за причинителите на пожарот, а доколку се работи за човечки фактор, тогаш некој навистина треба да одговара. Според најновите информации, пожарот во кој изгореа 4000 хектари густа борова шума, трева е локализиран. Пожарникарите посебно го чуваат местото околу Видова Гора бидејќи ако оганот повторно се разгори, прашање е дали ќе успеат да го спречат, посебно ако се појави ветер. Западниот дел на Брач изгледа застрашувачки, се е изгорено и има многу чад, јавуваат хрватските медиуми.
| | веќе видена | слични
4 копии

Силниот јужен ветер повторно го разгорел пожарот на хрватскиот остров Брач, а пожарникарите не можат да го угаснат поради непристапниот терен, па на помош се повикани два канадера и два воздушни трактора. Државната управа за заштита и спасување соопшти дека гори северниот дел на островот. Пожарот што првично избувна во четвртокот, е најголем во Хрватска во последните три години и целосно ја избришал западната страна на островот Брач.
| | веќе видена | слични

Огнот збриша се Големиот пожар на Брач, кој голтна над 4.000 хектари густа борова шума, маслиници, ниски растенија и трева, е изгаснат, а пожарникарите велат дека оваа невидена огнена стихија е најголема за полседниве неколку децении во Хрватска. Запандата страна на островот изгеда застрашувачки, буквално како Месечината. На огромните поцрнети површини од кои се уште излегува чад нема ниту едно здраво дрво... Речиси целата југозападна страна на острвот е избришана, пишуваат хрватските медиуми. По три огнени ноќи вчераутро беше мирно, но околу 300 пожарникари останаа на островот да ги чуваат пожариштата за евнтуално ветерот да на предизвика некој нов пожар. Голема среќа во несреќата е што се спасени куќите на локалното население и угостителско-туристичките објекти во тој дел на Брач.
| | веќе видена | слични
4 копии

Приказ на пожарот на Брач Хрватските пожарникари денеска успеаја да го изгаснат пожарот на островот Брач, кој избувна во четвртокот и уништи 4.000 хектари борова, дабови и нискостеблеста шума и обработливи површини под маслинови дрвја, лозови насади и други земјоделски култури. Хравтските медиуми јавуваат дека западниот дел на Брач, кој е една од најпопуларните туристички дестинации во Хрватска, „изгледа страшно и се е изгорено и прекриено со пепел“. Местото зафатено со огнената стихија вчера го посети и хрватскиот премиер Јадранка Косор, која изјави дека опожареното подрачје наликува на површината на Месечината. Таа нагласи дека очекува да биде спроведена истрага за утврдување на причините за оваа огнена стихија. - Ако причина за тоа е човечкиот фактор, некој навистина ќе треба да одговара, нагласи Косор.
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 225 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косор: Брач изгледа како површината на Месечината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: