„Концерт на солистите на операта“ во Битола

Во Центар за култура Битола, 2017та година се заокружува вечерва во 19 часот со „Концерт на солистите на операта“. Програма: 1. А.Дворжак - “Песна за месечината’’ арија од операта ,,Русалка,, Исполнува - Александра Лазаревска Василев 2. Ч.А. Биксио ,,Mama son tanto felicе,, наполитанска песна Исполнува - Дејан Стоев 3. Џ.Росини - Арија на Розина од операта ,,Севилски бербер,, Исполнува - Десанка Глигоријевиќ 4. Е.Ди Капуа - ,,O sole mio,, наполитанска песна Исполнува - Зоран Даскаловски 5. Ј.Штраус - Пролетни звуци Исполнува - Ана Ројдева 6. В.ди Киара - La Spagnola Исполнува- Катерина Стојновска 7. П.И. Чајковски - Арија на Евгениј Онегин од операта ,,Евгениј Онегин,, Исполнува-Невен Сиљановски 8. Ф. Лехар - ,,Моите усни,, арија од операта ,,Џудита,, Исполнува -Марија Наумовска 9. Џ.Верди - ,,La Donna e mobile,, арија на војводата од Мантова од операта ,,Риголето,, Исполнува - Никола Стојчески 10. Т.Котрау - Санта лучија – Наполитанска песна Исполнуваат: Марија Наумовска и Дејан Стоев 11. БИС Џ.Верди - ...
| | веќе видена | слични

Во Католичка црква Пресвето Срце Исусово- Битола , вечерва во 19 часот , младинскиот женски хор при КУД Стив Наумов од Битола под диригентската палка на маестро Љубомир Трифуновски ќе одржи божиќен концерт. Уживање во музика, неповторливите звуци на хармониката на Дарко Стојановски и во поезијата. Битолчани велат : “Дојдете заедно да ја почуствуваме празничната магија ! “
| | веќе видена | слични
3 копии

Здружението на Хрвати од Република Македонија, огранок во Битола, вечер организира традиционалниот Божиќен концерт на кој годинава ќе учествуваат младинскиот женски хор на КУД „Стив Наумов“-Битола и членови на Заедницата на хрвати кои учествуваа во наставата на хрватски јазик во Македонија. Според програмата, младинскиот женски хор под диригенство на Љубо Трифуновски ќе изведе дела македонски и странски композитори, уметникот Дарко Кулевски на хармоника ќе го изведе делото на Семјонов „Слики од ренесансата“, а со соло гитара ќе настапи Андреја Чукалкова која ќе исполни Божиќна песна. - Католичката Црква „Пресвето Срце Исусово“ е место каде што го славиме Христовото раѓање, каде што ја одржуваме традицијата и каде кон Здружението на Хрвати се приклучуваат и други битолчани. Благодарни сме што новиот жупник Дон Паво Шекерија ја препозна иницијативата и се заложи за реализацијата и на годинешниот Божиќен концерт во Битола, соопштија организаторите на вечерашниот културен настан во овој град.
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Многу корисен и пријателски разговор со Влатко Ѓорчев. Се договоривме да продолжиме да работиме заедно за Македонија, напиша кандидатот за претседател на ...
сите 243 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 130 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Концерт на солистите на операта“ во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: