Малер за Блокотехна: Мелори го повреди коленото

Македонскиот кошаркарски прволигаш Блокотехна остана без услугите на плејмејкерот Мајкл Мелори. Тој заработи сериозна повреда на коленото и за него оваа сезона е завршена, па раководството на клубот ќе треба да најде соодветна замена во пресрет на продолжението од шампионатот во Првата лига. Мелори одигра одлично во првиот дел од сезоната, па оттаму неговата повреда е и сериозен проблем за стручниот штаб на Блокотехна. Ова е втор малер за клубот, со оглед дека претходно на плејмејкерската позиција се повреди Андреј Цветковски, а токму како негова замена беше доведен Мајкл Мелори. Сега повторно ќе биде потребно ново решение.
| | веќе видена | слични

Блокотехна убедливо го доби гевгелиското дерби со Кожув, а разликата на крајот од мечот беше огромна, односно цели 37 поени разлика. Блокотехна славеше со 91:54, а дека нема да биде неизвесно, домаќините најавија со одлична игра уште од стартот на дербито. Поведоа со неверојатни 22 поени разлика по само 10 минути игра, а на полјувреме се замина со резултат 56:27. Во продолжението разликата беше и 40 поени разлика, но кошаркарите на Кожув ја добија последната четвртина и на крајот загубија со 37 поени.
| | веќе видена | слични

Екипата на Блокотехна го демолираше градскиот ривал од Гевгелија Кожув со 91:54 во првиот натпревар од 12. коло во македонската кошаркарска лига. Избраниците на Марјан Илиевски доминираа на натпреварот и триумфот го најавија практично по првата четвртина која му припадна на новиот прволигаш со 33:11. Блокотехна немаше милост за градскиот ривал ниту во втората и третата четвртина. Блокотехна ја намали „гаста“ во последната четвртина кога веќе беше решен победникот, па Кожув успеа колку толку да го ублажи и онака огромниот пораз. На крајот Блокотехна и повеќе од заслужено славеше во гевгелиското дерби со разлика од 38 поени. Кај победникот, Бовен беше најпрецизен со 14 поени, Лазаревски додаде 13, а по 12 имаа Ѓуровски и Двејн. Кај Кожув најдобар беше Салев со 14 поени, а двоцифрен беше и Начевски со 12 поени. Фото: basketball.mk
| | веќе видена | слични

Џонатан Хадсон е новото плејмејкерско решение за екипата на Блокотехна. По проблемот кој им го создаде повредата на Мелори, раководството на клубот од Гевгелија реагираше брзо и најде замена за одличниот Американец. Неговото место до крајот на сезоната ќе го заземе Џонатан Хадсон, еден 30 годишен кошаркар кој доаѓа во Блокотехна од канадското првенство. Односно како доскорешен играч на Лондон лајтнинг. Минатата сезона Хадсон ја помина во Литванија како член на Џукија, а и претходно во кариерата има настапувано во Литванија, и тоа како играч на Наглис Паланга.
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Малер за Блокотехна: Мелори го повреди коленото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: