БиХ на прво место на листата на земји со највисоки луѓе во светот

Во Босна и Херцеговина живеат највисоките луѓе во светот со просечна висина од 177,8 сантиметри, а по неа следат жителите на Холандија, кои се со просечна висина од 177,2 сантиметри и на Црна Гора со 177 сантиметрим, покажуваат податоците „Ворлд Атлас“. Како што јави босанскиот портал Кликс, во истражувањето на „Ворлд Атлас“ се наведува дека висината на луѓето зависи од генетиката, но и начинот на живот и исхраната на населението на одредени подрачја. Список на земји каде жителите се највисоки: 1. Босна и Херцеговина (177,8 cм) 2. Холандија (177,2 cм) 3. Црна Гора (177 cм) 4. Данска (177 cм) 5. Норвешка (175,3 cм) 6. Германија (174,5 cм) 7. Литванија (174,5 cм) 8. Србија (174 cм) 9. Шведска (174 cм) 10. Финска (174 cм)
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот на ...
сите 399 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 210 | | | веќе видена

Во среда во 10 часот по локално време во грчкиот Парламент ќе почне расправата за ратификација на Договорот од Преспа, додека негова ратификација треба да има ...
сите 109 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и ...
сите 309 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БиХ на прво место на листата на земји со највисоки луѓе во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: