Далибор кој се разнесе со бомба оставил проштално писмо - телото му го најдоа на 30 метри

Далибор Јауковиќ кој фрли бомба врз Амбасадата на САД во Подгорица, па самиот се разнесе, при што телото му го најдоа на околу 30-ина метри, оставил проштално писмо на шест страници. Далибор Јауковиќ кој фрли бомба врз Амбасадата на САД во Подгорица, па самиот се разнесе, при што телото му го најдоа на околу 30-ина метри, оставил проштално писмо на шест страници.Некои медиуми во Србија јавуваат дека тој не сакал да се разнесе самиот, туку по грешка ја активирал бомбата додека била кај него.Тој во писмото го моли семејството за прошка, и ги опишува личните и политичките ставови.Според полицијата, токму писмото ќе го даде мотивот за настанот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Едно лице е полесно повредено откако е фрлена рачна бомба врз полициска станица во Атина, сооопшти грчката полиција. Одговорноста за нападот ја презеде група, која на ултралевичарски сајт се потпишпа само како „анархисти“. Нападот се случи утрово пред зората, а повреденото лице е таксист.
| | веќе видена | слични

Едно лице е полесно повредено откако е фрлена рачна бомба врз полициска станица во Атина, сооопшти грчката полиција, а во одделна експлозија оштетена е зград во којашто се наоѓа приватна телевизија Одговорноста за нападот ја презеде група, која на ултралевичарски сајт се потпишпа само како „анархисти“. Нападот се случи утрово пред мугрите, а повреденото лице е таксист. Во понеделникот, исто така, непознати напаѓачиу употребиле импровизирана експлозивна направа со резервоар за гас и во раните утрински часови предизвикале оштетување на влезот во зградата во коај се наоѓа приватната телевизија ART во атинскиот карт Калитеа. „Експлозивна направа е детонирана кусо по 2 часот, предизвикувајќи помали штети и нема повредени“, соопшти атинската полиција. Телевизијата ART е во сосптвеност на Јоргос Карацаферис, челник на десничарското Народно прагославно движење (LAOS), кое учествуваше во коалицската влада во периодот на кулминацијата на грчката должничка криза во 2011 и 2012 година.
| | веќе видена | слични

Црногорската полицијата се сомнева дека 43-годишниот Далибор Јауковиќ, роден во Краљево, кој живеел во Подгорица е мажот што завчеравечер ја фрлил бомбата во дворот на амбасадата на САД во црногорската престолнина, а потоа загинал во втора експлозија, дознава подгоричкиот дневен весник „Вијести“. На фејсбук-профилот може да се види дека тој е награден со медал за заслуги „во областа на одбраната и безбедноста“ на тогашна Сојузна република Југославија во 1999 година, односно во времето на косовскиот судир со указ на тогашниот претседател на заедницата на Србија и Црна Гора, Слободан Милошевиќ. Засега не се познати мотивите за експлозијата што се случи кратко пред полноќ, а за која е осомничен Јауковиќ.„Половина час по полноќ пред објектот на амбасадата на САД едно лице изврши самоубиство со експлозивна направа. Непосредно пред самоубиството лицето од раскрсниците кај Спортскиот центар фрлило во кругот на Амбасадата на САД една експлозивна направа. Најверојатно станува збор за бомба кашикара, беше објавено на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 280 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Далибор кој се разнесе со бомба оставил проштално писмо - телото му го најдоа на 30 метри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: