Анте Костелиќ: „Секој може да игра тенис“

Анте Костелиќ, таткото на хрватските скијачи Ивица и Јаница Костелиќ изјавил дека скијањето е многу покомпликувано од тенисот, а доказ за неговото тврдење било тоа што Новак Ѓоковиќ се обидел да се занимава со скијање, но не успеал. „Секој може да игра тенис, па така најдобрите тенисери доаѓаат од Венецуела, Перу, Чиле, Шпанија... Кругот кај скијањето е многу затворен... Ѓоковиќ е роден на Копаоник и се обидел да скија. Но, скијањето не е тенис, скијањето е многу покомпликувано...“ – изјавил Анте Костелиќ за хрватската телевизија Нова. Костелиќ во интервјуто кое можете да го погледнете тука , говори и за проблемите со кои се соочуваат: „Не постои пример во Хрватска, ниту во минатото, ниту сега, ниту ќе постои да водите приватна војна со целиот свет. Се појавивме како црни овци во Светскиот куп. Тоа го поремети односот на нациите, па дојде до појави кои ги немало порано. Има различни видови притисоци. Некогаш те контролираат во поставувањето на патеките, а потоа ќе стават некој друг да ја постави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Само ден откако најдобриот тенисер во светот Новак Гоковиќ го доби спортскиот оскар, престижната награда „Лауреус“, таткото на хрватскиот скијач Ивица Костелиќ, Анте, истакна дека тенис може да игра секој. Ваквите изјави ги направија нервозни српските медиуми. „Додека Новак во Лондон го добиваше трофејот пред Меси, Фетел, Јусеиј Болт, потоа кошаркарот на НБА-шампионот Далас, Дирк Новицки, велосипедистот Кадел Еванс, Ивица Костелиќ е прогласен за најдобар спортист на Загреб“, напиша „Блиц“. Токму во таа пригода, дополнува „Блиц“, неговиот татко истакна дека скијањето е неспоредливо потешко од тенисот. „Не постои ниту еден пример во Хрватска, ниту во минатото ниту сега, ниту некогаш ќе има, вие да водите една приватна војна против целиот свет. Да речеме, тенис навистина може да игра секој. Има одлични тенисери од Чиле, Аргентина и така натаму. Скијачкиот круг е ограничен. Да ве потсетам дека Ѓоковиќ е роден на Копаоник. И дека пробал да скија. Бидејќи сме пријатели со нив, ќе го искористам она што тие го ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зоран Заев и неговиот клан секојдневно продолжуваат да го понижуваат народот. Како што беше Заев осомничен за Поткуп, а Зоран судски реформатор, така ...
сите 124 | | | веќе видена

Неименуван американски претставник, задолжен за одбранбени прашања, за американските медиуми кажал дека „САД се сомневаат дека Иран веќе запленил танкер со ...
сите 127 | | | веќе видена

Руските комичари Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Стољаров) во пресрет на претседателските избори во Украина три пати разговарале со косовскиот ...
сите 208 | | | веќе видена

Нежни женски прсти, со црвен лак на ноктите, бројат и ги редат во скапа торба Луи Витон, дел од 1,5 милиони евра кои им биле исплатени на Бојан Јовановски ...
сите 433 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 142 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Анте Костелиќ: „Секој може да игра тенис“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: