Умерен пораст во јулскиот извештај за состојбата со економијата

Стапката на невработеност опаднала од 4 проценти на 3, 9 отсто, најблизу до 18 годишната, најниската стапка од 3, 8 проценти во мај. Американскиот оддел за труд го објави петочниот извештај за бројката на нововработени и стапката на невработеност за јули, што е послаба прогноза од очекувањата од економистите. Според извештајот, американската економија додала 157.000 работни места, помалку од очекувањата за 190.000 колку што економистите предвидуваа. Стапката на невработеност опаднала од 4 проценти на 3, 9 отсто, најблизу до 18 годишната, најниската стапка од 3, 8 проценти во мај. Исто така има пораст на сатницата во САД, иако со бавно темпо – над 2, 7 проценти, споредено со истиот период пред една година. Економистите стравуваа дека неодамнешното вплеткување на претседателот Трамп во трговските војни како последица на зголемувањето на тарифите за странски добра, негативно ќе се одрази врз американското производство. Јулскиот извештај покажа дека во секторот за производство се надодадени нови 37.000 работни ...
| | веќе видена | слични

Економистите предупредуваат дека најновиот пораст, иако е добра вест за американските бизниси и домаќинства на краток рок, е неодржлив на долг рок и може да го зголеми ризикот закрепнувањето едноставно „да изгори“ во годините што претстојат Американското министерство за трговија соопшти дека БДП на САД се зголемил за 4,1 отсто во второто тримесечје од годинава. Потрошувачите го предводат патот, игнорирајќи ги повисоките цени на бензинот и бавниот пораст на платите, за да го зголемат нивното трошење на најразлични работи – од автомобили до облека и вечери во ресторани. Претседателот Доналд Трамп ги велича податоците, како доказ дека функционираат неговите политики за трговијата, даноците и другите прашања. Големиот економски пораст е добра вест за републиканците, кои очекуваат економијата да им помогне на изборите за Конгресот претстојната есен, оценува „Њујорк тајмс“. – И повторно, ние предизвикуваме економска завист за целиот свет – порача Трамп. Економистите предупредуваат дека најновиот пораст, иако е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Стапката на невработеност во Грција во мај падна под 20 отсто, за прв пат од септември 2011 година и изнесува 19,5 проценти на годишно ниво, изјави министерката за труд и вработување, Ефи Ашиоглу.Грчкиот Завод за статистика соопшти дека во мај минатата година невработеноста изнесувала 21,7 отсто.„Ова намалување е, без сомнение, охрабрувачки и оптимистички”, кажа Ашиоглу.Грција и понатаму има една од највисоките стапки на невработеност во Европската Унија (ЕУ), а од 2010 година зависи од меѓународната финансиска помош.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

Останато

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 312 | | | веќе видена

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 481 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 382 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Манчестер Сити во еден нестварен натпревар не успеа да оствари заслужена победа против Тотенхем, а за ситуацијата да биде уште подраматична, „граѓаните“ се ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Умерен пораст во јулскиот извештај за состојбата со економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: