Скандалот од Македонија на американската амбасада со финансирањето на Сорос се шири по американските медиуми

5 копии

Премиерот на Унгарија има забелешки под однос на странски НВО кои се мешаат во работењето на неговата влада. Виктор Орбан е бесен на милијардерот Џорџ Сорос кој според него се меша во внатрешните работи на државата, пишува популарниот американски портал Хот ер. Порталот во својата сторија пишува за истрагата на Конгресот по однос на парите кои ги дели УСАИД, како и за мешањето на Џорџ Сорос во Македонија, заедно со амбасадорот Џес Бејли. -Унгарија не е единствената држава каде што Сорос се обидува да биде „капаче на тенџерето“. Членови на Конгресот добиваат поплаки а по однос на тие поплаки веќе започнаа да истражуваат што тоа либералните „икони“ правеле во Македонија, пишува порталот. Обвинувањата за мешањето на Џорџ Сорос во европската политика го привлекоа вниманието на Конгресот. Републиканските конгресмени во Вашингтон започнаа да отвораат прашања за тоа дали американски долари се употребени за да се финансираат проекти на Сорос, во една малечка конзервативна државата Македонија, пишува Хот еар. ...
| | веќе видена | слични

Американскиот амбасадор Џес Бејли во неодамнешното интервју за ТВ „Сител“ во однос на можноста за предвремени избори изјави: „Јас би рекол, од аспект на пријател, дека нови избори не секогаш носат поинакви резултати“. Џеј Бејли е обучен дипломат, вешт во користењето зборови за да ги протурка своите интереси. Она што го вели е вистина – нови избори не секогаш резултираат со поинакви резултати. Но, вистина е и дека нови избори може да резултираат и со поинакви резултати. Од неговиот лукав избор на зборови во изјавата е јасно дека тој не сака нови избори иако исто така рече: „Не зависи од мене да одлучувам која опција е вистинската во оваа ситуација“, односно дали да се оди на нови избори или не. Тој не сака нови избори од едноставна причина зашто не сака ВМРО-ДПМНЕ да освои повеќе пратенички места отколку што има сега. А факт е и дека многубројни американски амбасадори, со оглед на фактот дека имаат левоориентиран светоглед, не сакаат да видат влада на десниот центар на власт – во ниедна земја. Со друг лукав ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, во интервју за „Сител“, изјави дека став на меѓународната заедница е оти е потребно продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство (рокот за завршување на истрагите и за поднесување обвиненија, н.з.). Пратеникот и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, пак, синоќа, во интервју за истата телевизија, рече дека рокот од 18 масеци бил предложен од меѓународната заедница и од Бејли, како нејзин претставник, за време на преговорите меѓу политичките партии во Клубот на пратеници во 2015 година. Американскиот амбасадор во интервјуто рече дека кога се потпишувал договорот за формирање на Специјалното јавно обвинителство, никој не бил свесен со колкав материјал ќе се соочи оваа институција. – Да се вратиме назад и да видиме која беше поентата за формирањето на СЈО, а тоа е да донесе одговорност за содржината од наводите што произлегуваат од прислушуваните разговори. Не сум сигурен дека кој било тогаш беше свесен за обемот на работа со кој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скандалот од Македонија на американската амбасада со финансирањето на Сорос се шири по американските медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: