Аднан Ајрула: Град Скопје да внимава ако издава Б еколошка дозвола за каменоломот во Гази Баба


Nëse doni të lexoni tekstin në gjuhën shqipe, shtypni “Shqip” / За текстот на албански јазик кликнете „Shqip“ Македонски Shqip „Да се внимава кога се дава Б еколошка дозвола. Имаме пример во Гази Баба, дадена е дозвола од Министерство од економија. Не е констатирана фактичката состојба колку е штетен каменолом на населено место со 5.000-6.000 жители. Цело време зборуваме за ерозија на Скопска Црна Гора, а таму е планирано отворање на каменолом, на 7 километри од центарот на Скопје! Сега, постапката е кај вас. Размислете, постојат извори за вода. Веќе имаме штета, само што го направија патот до локацијата, пренасочена е огромна количина вода кон Страчинци“, се пожали вчера Аднан Ајрула, жител од село Страчинци. Ајрула беше присутен на јавен настан за буџет во Советот на Град Скопје, каде до градските власти апелираше да внимаваат во издавањето Б-интегрирана дозвола на фирмата „Мелкам Инженеринг“, чиј случај со каменоломот се актуелизираше летото. Тогаш Ајрула и локалните жители протестираа и со жив штит ...
| | веќе видена | слични

Младинскиот образовен форум (МОФ) изработи серијал видеа за студентско организирање, кои го актуелизираат и објаснуваат студентското организирање како едно од клучните прашања поврзани со квалитетот на високото образование како и студентската репрезентативност во академската заедница. Видеатa се изработени како дел од проектот „Онлајн студентски собранија“. Преку кратките и анимирани информативни видеа целта е студентите да можат подобро да се запознаат со начинот на кој што функционираат студентските собранија, нивната улога во процесот на донесување одлуки на факултетско и универзитетско ниво како и историјат и појаснување на студентското организирање како такво. Преку овој проект, МОФ цели да ја зголеми демократичноста, плурализмот и информираноста на студентите за идните студентски избори во Македонија низ креирање на онлајн платформа и серијал видеа. Видеaта, кои можете да ги погледнете во продолжение, се изработени од Младински образовен форум и истите се поддржани од проектот PTX Macedonia, ...
| | веќе видена | слични

Nëse doni të lexoni tekstin në gjuhën shqipe, shtypni “Shqip” / За текстот на албански јазик кликнете „Shqip“ Македонски Shqip Младински образовен форум (МОФ) во соработка со Институт за европска политика (ЕПИ) отвори повик за учесници на Школа за претприемништво „Од идеја до стартап“ , во склоп на проектот „Ангажирање на приватниот сектор во образование за претприемништво“ (Engaging the Private Sector in Entrepreneurship Education). Програмата ќе се спроведува во Скопје, во периодот од февруари до мај 2019. За време на програмата ќе се изучуваат следниве теми: Што е претприемништво? Мотивација, Лидерство и Тимска работа Приказна, Презентација и Прототип Традиционален и онлајн маркетинг Водење бизнис Школата ќе се реализира два пати неделно во попладневните часови и ќе содржи активности, како што се разговори со успешни претприемачи, симулации, студии на случај, практична работа и дополнителни отворени предавања. Едукативната програма ќе започне со дводневен – викенд интензивен тренинг. За кого е наменета ...
| | веќе видена | слични

Младински образовен форум (МОФ) отвори повик за млади истражувачи во склоп на Проектот за образовни центри за советување и алумни стипендисти на Фондации Отворено општество (ФОО). Целта на проектот е да се искористат ресурсите и капацитетите на МОФ и знаењето и искуството на алумни стипендистите градејќи мрежа на млади истражувачи. Во склоп на проектот ќе бидат поддржани четири истражувачки трудови, а истите ќе ги спроведат млади истражувачи кои ќе бидат менторирани од искусни истражувачи од МОФ и мрежата на алумни стипендисти на ФОО. За учество апликантите треба да ги исполнат следните услови: Да се студенти или дипломирани лица на возраст од 19 до 26 години; Да покажуваат интерес во истражувања во областите образование, политики за млади, социјални и политички прашања од важност за младите; Да имаат разбирање за клучни младински проблеми на локално и национално ниво; Да се во можност да посетат дводневна обука за млади истражувачи, надвор од Скопје; Да се во можност да работат во тим и учествуваат во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 223 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 270 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 86 | | | веќе видена

Спортскиот директор на Севиља, Мончи беше бесен на дел од одлуките на судијата Мартинез Мунуера на денешниот дуел со Реал Мадрид, вели дека бил подготвен да ...
сите 114 | | | веќе видена

Германскиот голман Андреас Волф беше фантастичен во првиот период со девет интервенции од кои три од седум метри (два му одбрани на Хорват и еден на Карачиќ) и ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аднан Ајрула: Град Скопје да внимава ако издава Б еколошка дозвола за каменоломот во Гази Баба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: