Платите на мажите и жените ќе се изедначат за 118 години

Светскиот економски форум (WEF) верува дека ќе бидат потребни уште 118 години за на глобално ниво да се изедначат платите на мажите и жените. WEF во четвртокот го објави годишниот извештај за рамноправноста на половите за 2015 година. Тој вклучува 145 земји и ја следи рамноправноста на половите во четири клучни сегменти: економскиот, политичкиот, образовниот и здравствениот. Извештајот покажува дека жените денес заработуваат колку што мажите заработувале во 2006 година. Веќе со години не се остварува напредок во намалување на разликите во платите меѓу половите, тврди водечката авторка на истражувањето на Саадија Захади, иако 250 милиони жени повеќе на пазарот на трудот од пред десет години. WEF нагласува дека жените денес на глобално ниво заработуваат 10.400 евра во споредба со 19.400 евра колку што се платите на мажите. На врвот од листата земји со најмалку разлики во платите се, очекувано, нордиските земји Исланд, Норвешка, Финска и Шведска. „Тие земји имаат најдобра семејна политика на светот. Нивните ...
| | веќе видена | слични

Според овогодинешното истражување на „World Economic Forum“ , Македонија се наоѓа на 80-то место во светот во однос на родовата рамноправност во образованието. На севкупната скала Македонија се најде на 69 место. Истражувањето и анализата го следеше нивото на родовата рамноправност по категории на образование, политичко учество, здравје и економско учество. Истражувањето од престижната женевска организација за Македонија донесе катастрофални резултати. Освен што се наоѓаме на 69-то место во светот севкупно, ниско место заземаме и во другите категории. Според нивото на родова еднаквост при економско учество, се наоѓаме на 70-то место, додека во еднаквоста во политичката вклученост, сме за нијанса подобри, односно се наоѓаме на 65-то место. Кога станува збор за еднаквоста во здравството, се наоѓаме на 120 место, што се прилично катастрофални резултати. Нивото на еднаквост во образованието се мери со споредување на односот на мажи и жени во основно, средно и високо ниво на образование, како и споредба на нивото ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 359 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 318 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 210 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Платите на мажите и жените ќе се изедначат за 118 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: