Платите на мажите и жените ќе се изедначат за 118 години

Светскиот економски форум (WEF) верува дека ќе бидат потребни уште 118 години за на глобално ниво да се изедначат платите на мажите и жените. WEF во четвртокот го објави годишниот извештај за рамноправноста на половите за 2015 година. Тој вклучува 145 земји и ја следи рамноправноста на половите во четири клучни сегменти: економскиот, политичкиот, образовниот и здравствениот. Извештајот покажува дека жените денес заработуваат колку што мажите заработувале во 2006 година. Веќе со години не се остварува напредок во намалување на разликите во платите меѓу половите, тврди водечката авторка на истражувањето на Саадија Захади, иако 250 милиони жени повеќе на пазарот на трудот од пред десет години. WEF нагласува дека жените денес на глобално ниво заработуваат 10.400 евра во споредба со 19.400 евра колку што се платите на мажите. На врвот од листата земји со најмалку разлики во платите се, очекувано, нордиските земји Исланд, Норвешка, Финска и Шведска. „Тие земји имаат најдобра семејна политика на светот. Нивните ...
| | веќе видена | слични

Според овогодинешното истражување на „World Economic Forum“ , Македонија се наоѓа на 80-то место во светот во однос на родовата рамноправност во образованието. На севкупната скала Македонија се најде на 69 место. Истражувањето и анализата го следеше нивото на родовата рамноправност по категории на образование, политичко учество, здравје и економско учество. Истражувањето од престижната женевска организација за Македонија донесе катастрофални резултати. Освен што се наоѓаме на 69-то место во светот севкупно, ниско место заземаме и во другите категории. Според нивото на родова еднаквост при економско учество, се наоѓаме на 70-то место, додека во еднаквоста во политичката вклученост, сме за нијанса подобри, односно се наоѓаме на 65-то место. Кога станува збор за еднаквоста во здравството, се наоѓаме на 120 место, што се прилично катастрофални резултати. Нивото на еднаквост во образованието се мери со споредување на односот на мажи и жени во основно, средно и високо ниво на образование, како и споредба на нивото ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 591 | | | веќе видена

Изет Меџити, шефот на изборниот штаб на ДУИ за поддршка на Стево Пендаровски како кандидат на претседателските избори рече дека владиниот коалиционен партнер ...
сите 338 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 177 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Платите на мажите и жените ќе се изедначат за 118 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: