Како диетите се одразуваат на вашата кожа?

Честите флуктуации на тежината, особено ако се случуваат брзо и во краток период, може да остават последици на вашата кожа. Како што знаеме, кожата е најголемиот орган на целото тело. Резервите на масти можат да го поттикнат развојот на болестите на кожата. Растегливоста на пример, е резултат од промените на колаген во кожата и доаѓа до проширување на кожата надвор од нејзините граници. Кога нема доволно колаген, вените се прошируваат и се формираат виолетово-црвени стрии а откако ќе изгубат пигмент тие стануваат бели. Ова најчесто се случува за време на бременоста и исто така при примената на драстични диети. Затоа подобро да ги избегнувате, мислам да диетите. Нормалното зголемување на тежината се должи на зголеменото количество храна кое го внесувате. Значи фигуративно кажано, сте го преплавиле вашето тело со вишок масти, шеќер и конзерванси. Забележуваме дека вишокот на шеќер е главен помагач во процесот на стареење на кожата, бидејќи го спречува производството на колаген. Од друга страна ...
| | веќе видена | слични

Едноличната исхрана која се препорачува во бројни диети бргу ќе ви здодее, па ретко кој успева да остане доследен. Затоа, неколку француски научници откриле трикови со кои ќе се поттикне слабеењето, но доброто расположение и заситеноста ќе бидат сочувани. 1. Студената храна, воздух и вода ни помагаат да се разладиме, но и ги топат килограмите. Затоа, избегнувајте топли јадења, загреани простории и туширање со топла вода. Тоа ќе ви овозможи да согорите калории исто колку да вежбате 15 минути. 2. Во шише кое херметички се затвора ставете малку исецкано каранфилче, пет измелени зрна кафе, цимет и ванила. Кога и да паднете во искушение да ја прекршите диетата, отворете го шишенцето и помирисајте. На секои пет дена испразнетего шишете и внесете свежи состојки. 3. Ако покрај вишокот килограми имате и целулит, пијте по литар и половина негазирана минерална вода дневно, за да го прочистите организмот. 4. Помешајте една супена лажица безмасно какао со две супени лажици јогурт, две супени лажици засладувач и ...
| | веќе видена | слични

Мешавината на мед и цимет со векови се сметала како лек за секоја болест. Некогаш се верувало дека оваа совршена комбинација може да го врати видот на слепите, па дури и да ги оживее мртвите. Денес, овој метод на источните народи се смета за најблаготворен дар на природата и овој еликсир со векови се користи за лечење на сите болести. Постојат разни начини на кои се подготвува оваа мешавина во зависност од тоа за кој здравствен проблем станува збор. Срцеви болести – Направете смеса од мед и цимет и намачкајте на леб. Овој оброк може да го јадете секојдневно како појадок. Го намалува холестеролот во артериите и го спречува срцевиот удар. Редовната употреба го намалува губењето на воздухоѕ и го зајакнува срцето. Комбинацијата на мед и цимет исто така има ревитализирачко дејство врз крвните садови. Помага кај рак на желудникот – Пациентите кои страдаат од овој тип на рак треба да јадат лажица мед помешана со лажица цимет во прав и тоа секојдневно, три месеци. Артритис – Додајте две лажици мед и една лажица ...
| | веќе видена | слични

За кожа која е сува се препорачува маска која содржи еднакви делови на мед и крем. Маската допринесува кожата да стане мазна, еластична и свежа. Подготовка и нанесување: Во чист сад ставете 1 лажичка мед и 1 лажичка крем за лице. Измешајте ги добро и нанесете од смесата на чисто лице, избегнувајќи го делот околу очите и устата. Оставете ја делува околу 10 минути, а потоа измијте го лицето со ладна или млака вода. Лесна е за правење, а ефектите се одлични! Автор: М-р Катерина Шамбевска Авторски текст, не смее да се користи за комерцијални цели или/и реемитување
| | веќе видена | слични

Кивито е интересна и корисна овошка за оние кои сакаат да ги ублажат брчките на лицето и да ја зачуваат еластичноста на кожата. Ова егзотично овошје е богато со витамин Ц, поточно едно киви ви е повеќе од доволно за да ги покриете дневните потреби на овој витамин. Високото количество на витамин Ц ја регенерира кожата, па затоа маската од киви е препорачлива за сите оние кои имаат над 25 години, добата кога количината на колаген и еластин во кожата опаѓа. Постојат неколку варијации на маските од киви. Ефикасна е маската од свежи кругови киви поставени на целото лице. Доволно е да дејствуваат околу 10тина минути за да забележите огромна промена. По оваа маска од свежо киви, задолжително исплакнете го лицето со млака вода и нанесете хранлива крема. Можете да направите и мешавина од пасирано киви и половина банана. Одлична храна за кожата, која е доволно да делува 15-20 минути пред да ја исплакнете. Кивито и медот се исто така добитна комбинација за оние кои сакаат да ја сочуваат меката и еластична кожа. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како диетите се одразуваат на вашата кожа?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: