Моја Козметика

Бадемот содржи состојки кои ѝ помагаат на кожата да ја добие потребната влажност. Во комбинација со други состојки, станува мелем за лицето.Малиновото масло навлегува длабоко во кожата и ѝ помага да си ја врати потребната влажност. Еве маски одлични за сува кожа. Маслиново масло и млеко1 лажичка маслиново масло2 лажички млекоИзмешајте ги, намачкајте го лицето со смесата и оставете да отстои така 10-15 минути. Потоа измијте го лицето со млака, па со ладна вода. Бадеми, млеко и потсирено млек (или несолена урда)8-10 бадемимлекопотсирено млеко или несолена урдаОставете ги бадемите во вода преку ноќ, излупете ја лушпата и смелете ги. Измешајте ги со потсиреното млеко/урда и додајте млеко (толку колку да се спојат и да се формира смеса што ќе може да се намачка на лицето). Нека отстои на лицето 20 минути. Потоа лицето измијте го со ладна вода.
| | веќе видена | слични

Има начини да се избегнат синтетичките лекови и има многу причини за тоа. Кој начин ќе се избере, најчесто е прашање на навики.Топла пилешка супаСе нарекува природен пеницилин и е на врвот на списокот по нејзината моќ на лекување. Ги ослободува затнатите дишни органи, особено ако ѝ се додадат лук, ѓумбир или црн бибер.ИнхалацијаЕден од најдобрите домашни лекови против настинки. Лута и зачинета хранаПомага да се опуштат затнатите дишни патишта. Лутото е присутно во нашата традиционална кујна, користете го кога сте настинати. Добри се кинеската и индиската храна, познати по своите јаки зачини.Свеж ѓумбирМногу луѓе имаат обичај да јадат свеж ѓумбир за лекување на кашлица и температура кои се чести симптоми на настинките и гриповите. Ако не можете да го јадете свеж, сварете чај од ѓумбир.ЛукЗа лукот не треба многу да кажуваме. Мириса непријатно, но кога е здравјето во прашање, не треба да му се замерува. Природен антибиотик – тоа му е второто име.ТечностиПонекогаш е тешко да се јаде тврда храна кога сме болни. ...
| | веќе видена | слични

Ако сакате златниот накит да свети, не мора секогаш да барате стручно лице, нешто може да се направи и дома.Златото не оцрнува како другите метали, но со време може да го изгуби својот сјај. Искуствата откриваат неколку совети за домашно чистење на златниот накит.Сапунот и водата прават чуда со златото (ова важи за накит што не содржи други елементи освен злато). Наполнете сад со млака вода и додајте неколку капки течен сапун. Ставете го во садот златниот накит и оставете го да искисне 20-ина минути. Потоа испакнете го во сад со чиста млака вода. Извадете го накитот и завиткајте го во сува крпа да се исцеди од водата. Оваа постапка ја отстранува нечистотијата насобрана на него.За да го исчистите златниот накит што содржи и скапоцени камења, не киснете го во вода! Водата може да се задржи во некој дел подолго, зависно од изработката, и да предизвика оштетување (да ја смени бојата на каменот или да го олабави). За ваков накит користете сува крпа за да ги исчистите камењата. Користете друга влажна крпа за да ги ...
| | веќе видена | слични

Третманите со скапоцени камења се познати како еликсир за убава кожа. Кој камен е за вашата кожа?Популарноста на скапоцените камења во козметиката е во раст затоа што се верува дека имаат моќ да воспоставуваат баланс во енергетските нивоа и на тој начин да лекуваат. Различни скапоцени камења имаат различна моќ. Скапоцени камења како килибар, оникс, рубин и смарагд се брусат до микро-ситен прав, се мешаат со масла богати со витамини и ароматерапевтски ефект и се нанесуваат директно на кожата. Тоа помага кожата да се релаксира и да делува на текстурата и тенот на кожата, разубавувајќи ја и подмладувајќи ја.КилибарПознат е како „среќниот камен“. Ја детоксифицира кожата и ја штити од радијација. Тие што веруваат во енергиската моќ на камењата, веруваат во тоа дека килибарот ја поттикнува позитивната моќ и енергија. Темелно ја чисти кожата, а на крајот од третманот таа е мека и релаксирана.ОниксОниксот е скапоцен камен со црна боја. Особено помага за лечење на инфицирани рани и габни инфекции, воспаленија и ...
| | веќе видена | слични

Денес владее мислењето дека оксалатите, состојки во многу растенија, можат да поттикнат создавање на бубрежни камчиња.Поради мислењето дека оксалатите во растенијата можат да поттикнат создавање на камчиња во бубрезите, некои нутриционисти предлагаат да се избегнуваат производите што содржат оксалати. Но, дали е тоа навистина така? Дали треба, поради стравот од бубрежни камчиња, да ги избегнуваме хранливите состојки како магдоносот, малините, па дури и какаото? Што се тоа оксалати?Оксалатите се природни состојки кои се наоѓаат во растенијата, животните и луѓето. Од хемиски аспект, припаѓаат на групата органски оксалати. Во нашето тело секогаш ги има во одредени количини затоа што нашите ќелии претвораат некои други хранливи состјоки (на пример, витаминот Ц) во оксалати.Во нашето тело оксилатите можат да се најдат и однадвор, од одредено овошје, зеленчук или други плодови: капини, боровинки, малини, јагоди, грозје, смокви, спанаќ, блитва, магдонос, праз, мешунки, бадеми, индиски ореви, какао, црн и зелен чај. ...
| | веќе видена | слични

next