Моја Козметика

Човекот е како автомобилот. Треба да се движи правилно, за да не го стигне брзо крајот на својот век трошејќи ја неразумно животната „батерија“.Науката установила дека бавните животни живеат многу подолго од останатите. Со долг живот природата ги надарила, на пример, бавните влекачи, кои не прават ништо друго освен што се излежуваат на сонце и бавно ја преработуваат храната. Се покажува дека понекогаш мрзата е корисна – животната енергија на секој организам е врвна вредност (во извесни граници).Уште пред 1908 г. германскиот физиолог Макс Рубнер набљудувал 900 видови птици и го открил следниот интересен факт: колку е побавен метаболизмот, толку е побавно и стареењето. Инге Хофман, автор на книгата „Мрзливоста – гаранција за долг живот“, го споредува човекот со автомобилот. Автомобил кој поминал илјада километри по убав пат, ќе изгледа подобро од тој што поминал 20 илјади километри, но по дупки.Според Хофман, истото се однесува и за човекот – човекот треба да се движи правилно, за да не се истроши предвреме ...
| | веќе видена

Сите жени сакаат, кога ќе нанесат нова боја на косата, таа да трае подолго и да изгледа убаво. Искуствата се најчесто обратни.Бојадисувањето на косата е одлука што ја носиме во еден период од животот надевајќи се дека тоа го правиме затоа што ќе го смени целиот изглед на подобро. Од тој момент почнуваат опитите за секогаш ново, секогаш поинакво и подобро од претходниот пат. Но, статистички, поголемиот број од тие опити се неуспешни или успешни, но краткотрајно успешни. Тоа е така затоа што резултатот од процесот на бојадисување на косата зависи од повеќе фактори – текстурата на бојата, квалитетот на бојата, следењето на инструкциите за бојадисување, вештината на бојадисување, временските услови (сонце, студ). Неколку совети можат да помогнат да се спречи брзото губење на бојата или квалитетот на бојата на косата.Одложете го миењетоНеколку дена пред бојадисување, не мијте ја косата и не ставајте никакви средства на косата. Шампоните и другите козметички средства ги отстрануваат природните маснотии на косата, ...
сите 3 | | | веќе видена

Светот на модата се движи молскавично брзо. Со боите може полесно да се фати барем дел од моментниот тренд.Боите што се распрснаа на светската модна сцена за 2013 може да помогнат на полесен начин да се одржи чекор со модните трендови.Челична синаОва е футуристичка нијанса на сината, која не може да остане незабележана и да не се издвои од масата. И таа ќе биде модерна годинава, не размислувајте дали да ја носите. Наречена е челична сина затоа што иста таква нијанса се добива со посебен процес низ кој поминува челикот при обработка, по која тој специфично посинува (в. слика горе).Боја на нектарина (праска со мазна лушпа)Дури и само некој моден додаток со оваа боја (обетки, марама, ремен, украс на вратот), ќе му даде ефект на модерно на целокупниот изглед.Монако синаОваа боја потсетува на отменост, кога ја нарекле така, веројатно се инспирирале од сината кралска крв. На изгледот му дава елеганција и ексклузивност.Правливо жолтаЛимоновата нијанса на жолта беше боја на 2011 и 2012, а ексентричната флуоресцентно ...
сите 3 | | | веќе видена

Веројатно повеќе сте ја слушале обратната, но постои и приказна дека на косата ѝ треба редовно чешлање.Секојдневното чешлање ѝ годи на косата, колку на убавината толку и на нејзиното здравје. Чешлањето ја поттикнува циркулацијата на крвта во скалпот и помага скалпот да се ослободи од она што не му е потребно а е „заглавено“ на него. Подобрената циркулација овозможува поефикасно примање и делување на средствата за нега и одржување. Како реакција на претходното, косата добива здравје, се обновува побрзо и добива волумен. Колку често е доволно?Најмалку двапати дневно, наутро и навечер. Но, не агресивно, туку нежно, постепено до коренот.Како да се избере чешелот/четката?Зависи од косата, густината, текстурата, должината. Дрвените чешли се најздрава варијанта, но денес можат да се најдат и многу добро изработени четки од природни влакна. Пластичните обично ја кинат косата.
сите 6 | | | веќе видена

Повеќемина сакаат пастелни бои, за жал, тие полесно избледуваат. Ова може да се спречи со правилно одржување на облеката.За боите на облеката да останат свежи подолго време, треба да се внимава при перењето. Еве неколку совети.Читајте ја етикетата внимателноЧитајте ги инструкциите за одржување на облеката што се изложени на етикатата од производот. Придржувајте се кон нив, особено на напомените како „да се пере во ладна вода“ или „да се пере со слични бои“. Не заборавајте да ги проверите и инструкциите за сушење кои кажуваат дали производот може или не може да се суши во машина за сушење алишта.Сортирајте ги алиштатаЗа да се спречи избледување на боите или уништување од другите бои, перете ги алиштата сортирани по сличност на боите.Свртете ги од опачинатаПред перење, свртете ги алиштата од внатрешната страна, опачината. Така ќе спречите директно изложување на лицето (надворешната страна) на деловите од машината. Ова посебно важи доколку ги сушите на жица, а не во машина за сушење, и доколку се изложени на ...
| | веќе видена

Белиот шеќер денес го конзумираме многу повеќе од што сме свесни. За голем дел од производите не знаеме ни дека го содржат.Се смета дека рафинираниот бел шеќер, на глобално ниво, придонесува да се шири епидемијата на прекумерна телесна тежина и појавата на дијабетес тип 2.Со замена на овој шеќер со природни и здрави засладувачи, може многу позитивно да се влијае на здравјето и, притоа, незабележливо да се изгуби и некој килограм.Во природата постојат многу вакви здрави алтернативи за белиот шеќер, по чија употреба најверојатно нема ни да забележувате дека веќе не го користите. Еве некои од нив:СтевијаОва растение е поблаго од шеќерот повеќе од 300 пати, а има многу низок гликемиски индекс, затоа можат да ја користат и дијабетичари. На пазарите во светот постојат повеќе засладувачи на база на стевија. Кога е можно, секако, најдобро е да се користи растението во природна форма (в. слика горе).МедМедот е одамна познат по своите квалитети и нема потреба нешто посебно да се пишува за него. Изобилува со ...
| | веќе видена | слични

Глобалните статистики покажуваат дека над 15 милион луѓе во светот досега направиле пластична операција заради разубавување.Стремежот за совршен изглед или нискиот степен на самодоверба – што од ова ги тера луѓето да сменат нешто во надворешниот изглед со естетска хирургија? Ова е прашање за психолозите, а ние само ќе ги изнесеме засведочените податоци кои се однесуваат на тоа што најмногу сакаат да сменат луѓето кај себе.Барањата кажуваат дека луѓето најмногу сакаат стројна фигура, т.е. да бидат послаби од што се. Најчеста операција е липосукцијата, хируршка постапка со која се отстранува вишокот масно ткиво од телото. По неа следуваат операциите за зголемување на градите и операциите за подигање на очните капаци.Една од најпопуларните хируршки процедури во источните земји, особено во Јужна Кореја (која го држи челното место б во пластични операции по глава на жител), е операцијата за подигање на очните капаци, при која се намалува кожата во горниот дел од очните капаци за очите да излгедаат поголеми и да ...
| | веќе видена | слични

...и тоа онаа грдата. „Не е сè така сјајно и блескаво како што изгледа во модните списанија“ – едно чудо пати чуено.Сè што сјае не е злато, ниту сè што е слатко е добро, добро ни е познато. Ама пустата желба да се биде во тек со тоа што ќе ни се прикаже како „модерно, убаво и во тренд“, ни го поматува умот, па забораваме. И што е тоа грдото зад блескавото?Кога носиме високи потпетициПлатформи, дебели, тенки но високи потпетици – владетелките на модата – влијаат лошо на држењето на телото, се врши притисок на зглобовите, со време ќе создадат артритис, искривување на прстите на нозете, болка во половината, а можни се и повреди на тетивите. Докторите советуваат жените да не носат потпетици повисоки од 4 см. Мислите дека е возможно да се убедат? Тешко. Но, нека не остане некажано. Кога носиме тешки чантиСе вели: „Таму што ти немаше, како во женска чанта“. Не залудно е речено. Тежината на чантата не предизвикува веднаш болка, но кога се носи долго, може да предизвика сериозни проблеми во грбот и вратот. Може да ...
| | веќе видена | слични

Наспроти решеноста да платите поскапо за да добите квалитет, сигурно имало ситуации кога сте останале измамени.Кога купувате кожна чанта, вие сакате да купите нешто квалитетно и нешто што ќе го издржи тестот на времето. Не е секој експерт да препознае вистинска кожа, уште и квалитетно сработено, сепак, некои совети можат да наведат во вистинскиот правец. Дајте си некое време за да проверите дали чантата вреди за парите што сте решиле да ги дадете.Крајната фаза на обработкаКолку е помека, толку е поскапа. Проверете ја надворешноста, крајната фина обработка на чантата за да видите дали има пропусти. Кожата треба да е еластична и мазна. Побарајте од продавачот да ви објасни како треба да се одржува. Кога се работи за кожа, одржувањето е една од најважните работи за да трае долго.Шиење и поставаРабовите треба да се добро сошиени за да издржат притисок. Квалитетните чанти се обично уредно сошиени и немаат конци што висат. Според тоа, ако забележите истргани конци, недошиени или слабо сошиени рабови, тоа може да ...
| | веќе видена | слични

Во месецот на љубовта и виното, погрижете се за убавината со домашен вински третман.Парењето со вино е погодно за тие што имаат масна кожа на лицето. Добро е да се прави еднаш неделно затоа што, освен што ѝ делува пријатно на масната кожа, идеално ги чисти порите.Постапка100 мл вода3лажици црвено вино5 лажици бело вино1 лажица сува камилицаСтавете ја водата да зоврие. Кога ќе зоврие, додајте ги вината и камилицата. Наведнете го лицето над садот, покријте ја главата со крпа и останете во таа полжба 5-10 минути. Избришете го лицето со памук. Потоа исплакнете го лицето неколку пати со ладна вода за да се затворат порите.По парењето, намачкајте ја кожата со масло од гроздови семки или друг тип масло што одговара за вашата кожа. Тоа дополнително ќе ја омекне кожата и ќе го намали лачењето на себумот, карактеристичен за масна кожа.
| | веќе видена | слични

Летото носи „поволни“ услови за пукање на петите, но кај повеќето луѓе, тие не се поштедени ни во другите периоди од годината.Зависи од тоа колку се изложени на надворешни влијанија, зависи од самата кожа, од чорапите, од чевлите... Некои луѓе, за среќа, го немаат проблемот со испукани пети, но повеќето не можат да го избегнат.Има многу лекови, многу совети, а сепак секој нов е добредојден. Еве неколку:Нанесете дебел слој од кое било растително масло на петите откако ќе ги измиете и исушите. Облечете чорапи и носете ги преку ноќ.Испасирајте зрела банана и нанесете ја на испуканите пети. Оставете да отстои 10 минути и потоа исплакнете ги петиците.Киснете ги петиците во сок од лимон 10-тина минути. Правете го ова еднаш неделно.Дневниот режим на чистење и хидрирање на петиците може да помогне да се спречи нивното сушење и пукање.
| | веќе видена | слични

Многубројните активни состојки го прават „лек против сите болести, освен смрт“. Така го опишал Мухамед, а го докажува науката.Црниот ким е едногодишно растение, познато по својето црно семе (не мешајте го со обичниот ким, кој може да се најде во широка продажба!). Во медицината, тој претставува едно од најпознатите растенија. Во древниот Египет го користеле за подобрување на варењето, при настинки, главоболка, инфекции и забоболка. И денес, најдобриот црн ким расте во Египет. Семе од црн ким е најдено во гробницата на фараонот Тутанкамон, а се спомнува и во Библијата. Исламскиот пророк Мухамед го опишал како „лек против сите болести освен смрт“. Познатиот грчки лекар Диоскорид го користел црниот ким против главоболка и забоболка. Христијаните го употребувале за чистење од паразити и цревни глисти и надуеност на стомакот.Научните испитувања на својствата на црниот ким започнале пред 60-ина години и сите ги имаат потврдено неговите лековити својства.Лековити својстваМаслото од црн ким делува благотворно на ...
| | веќе видена | слични

Поважно од тоа да се спие е да се спие добро. Tоа е првиот услов за квалитетен ден.Недостатокот на сон или недостатокот од квалитетно спиење може да предизвика многу проблеми – недостаток на фокусираност, раздразливост и промени во однесувањето. Пред да почнете со таблетки, обидете се со природни средства за спречување на несоница.БилкиОдредени растенија со векови се користат за совладување на несоницата. Тие дејствуваат преку состојките кои му помагаат на мозокот природно да го направи преодот во фазата на спиење. На пример, камилицата, валеријанот или кантарионот се познати по своите смирувачки дејства. Запамтете дека и растителните лекови треба да се земаат во точни терапевтски дози, не предолго и со претходни сознанија за нивното дејство на целокупното ваше здравје (земјаќи ја предвид вашата здравствена состојба и евентуалните болести што ги имате).Активност во текот на денотПроблемот со спиењето може да биде последица на дневната активност т.е. неактивност. Вежбањето е првото што треба да се проба за да ...
| | веќе видена | слични

Има некои општи правила за избор на соодветни обетки според типот на лицето. Се разбира, ништо во стилот не е императив.На жените со овално или округло лице им одговараат подолги обетки за лицето да добие должина. Оние со срцевиден облик може исто така да изберат прави форми, затоа што го издолжуваат лицето. За коцкасто лице – кружни или овални, и двете форми се модерни.Овално лицеМоже да носите различни форми. Нежни форми, како солза, бисер или овалните се најпрепорачливи. Изберете нешто што ќе биде пропорционално на големината на вашата глава и тело.Округло лицеНосете подолги обетки, кои на лицето ќе му дадат малку аголност. Најдобри се аглестите и долгите обетки.Срцевидно лицеОвој тип е сличен на овалниот, само потесен под јаболчниците, со поизразена брада и пошироко чело. Избирајте обетки пошироки во долниот дел. Најдобри се овалните и оние со форма на солза, а убаво изгледаат и обетките со форма на пирамида.Коцкасто лицеИзберете подолги и пошироки. Обетки со свиен долен дел, мали кружни или големи ...
| | веќе видена | слични

Поради нелечење, годишно се самоубиваат речиси милион луѓе во светот.Околу 14% од заболувањата во светот имаат психичка основа и бројот на заболени од психичка болест значително го надминува бројот на заболени од рак. Ова е статистиката што ја објавува специјализираното списание Лансет (The Lancet), а ја цитира БиБиСи.Според списанието, бројот на самоубиства не е помал од 800 000, затоа што во слабо развиените земји околу 90% од болните не добиваат никаков третман. На многу места од светот психичките заболувања сè уште се сметаат за срамни и се прикриваат или негираат од општеството.Специјалистите обрнуваат внимание и на влијанието на псхичките заболувања на здравјето општо – како на самиот болен, така и на неговите блиски и роднини.
| | веќе видена | слични

Прстите понекогаш отекуваат и прстените може да се втиснат во месото. Додека забележиме, веќе е доцна. Но, не и неповратно...Ладна вода. Ставете ја раката во ладна вода. По неколку минути, обидете се да го извлечете прстенот уште додека раката ви е во водата.Конец за чистење заби. Ако ладната вода не помогне, протнете конец за чистење заби под прстенот. Понекогаш е тешко конецот да се протне, тогаш користете игла за да си помогнете. Завиткајте го конецот неколку пати околу прстот во делот на прстенот. Завиткајте го цврсто, но не премногу зато што ќе го спречите протокот на крв и тоа може да предизвика болка. Со делот од конецот од другата страна на прстенот (страната на дланката) влечете кружно, одмотувајќи го конецот. Конецот ќе делува како лубрикант , па потпомогнат со конецот, тој ќе почне да се придвижува нагоре (в. слики долу). Шампон или сапун. Ова е еден од најчестите начини на вадење заглавен прстен. Шампонот/сапунот ќе го подмачка прстот и прстенот полесно ќе се ослободи.
| | веќе видена | слични

Кога се позитивно расположени, луѓето гледаат подобро. Изразот „гледа низ розеви очила“ изгледа не е метафора.Изразот „гледа низ розеви очила“ изгледа не е метафора, туку биолошка реалност. Кога се добро расположени луѓето се способни да гледаат повеќе, во споредба со моментите кога се лошо расположени, покажало истражувањето на психолозите од Универзитетот во Торонто, Канада.„Доброто и лошото расположение го менуваат режимот на работа на визуелниот кортекс на главниот мозок и тоа како гледаме. Кога луѓето се добро расположени, визуелниот кортекс добива повеќе информации, а кога се лошо располежени, тоа предизвикува гледање ‘во тунел’“, стои како забелешка од испитувањето.Со помош на магнетно-резонансна томографија психолозите набљудувале како мозокот ги обработува визуелните информации кога човекот е лошо, добро или неутрално расположен. За оваа цел било побарано од учесниците во експериментот, во времетраење од 0,3 секунди, да гледаат во колажи составени од мала слика на лице опкружено со пејсаж. Нивната ...
| | веќе видена | слични

Малку жени сакаат да носат злато затоа што сметаат дека неговата боја е за постари жени или за жени со „гауди-стил“.Златото е специфично за комбинирање, поради својата боја, но ако се знае како да се носи, може да биде многу убав моден додаток. Нешто постаро, како бронза или слично, или посветло, како шампањ, зависи од личниот избор.Кога се носи злато, важно е да се земе предвид бојата на кожата, бојата на очите и на косата. Според тоа треба да се избере и нијансата на златната боја. Чувството се стекнува со носење и со испробување на различни нијанси на златна, додека не се одреди онаа што најдобро прилега на личноста.Златото може да се носи не само како накит (обетки, ѓердани, алки), туку и како друг моден додаток (на чевлите или на чантата, на ременот или како додаток на косата). Кога ќе се почувствувате удобно со овие додатоци, почнете да ги избирате боите на облеката. Значи, освен бојата на кожата и косата, важна и бојата на облеката. Запамете го ова правило ако одлучите да носите злато. Златната боја ...
| | веќе видена | слични

Ако наутро станувате уморни и со лошо расположение, тоа значи дека едноставно не знаете како да го почнете денот.Колку и да звучи неутешно, многу работи, навистина, зависат од нас самите. И најчесто не се претерува кога ќе се каже дека и расположението зависи од нас самите. Ако заземеме став дека сакаме позитивен, продуктивен, енергичен и здрав живот, и стремежот ќе го насочиме на тоа.Не постои предодреденост денот да биде лош или добар затоа што двигателот сме ние. Само треба да го придвижиме во саканата насока. А како, тоа е, велат, умешност на живеење.За почеток...Поведете ред за тоа што претстоиЗа да може сонот да биде здрав, а утрото спокојно, размислете за сè што треба да направите следниот ден. Слушнете ја прогнозата за времето, размислете што ќе облечете и подгответе ја облеката. Ако имате некоја посебна желба, а имате време и не сте уморни, подгответе си и нешто за јадење.Пред да легнете, претставете си го утрешниот ден, не е страшно ако замислата биде во „розева светлина“. Психолозите тврдат дека ...
| | веќе видена | слични

Пакувањето на волнената облека е неопходно пред почетокот на пролетта, за следната сезона да ја најдеме во употреблива форма.Волнената облека е природен материјал и е пријатно престојувалиште за разни инсекти, кои можат лесно да ја уништат. Таа е и склона на растегнување и влага. Токму затоа бара внимателно пакување, за да „преживее“ во периодот на сезоните кога не се користи. Еве неколку совети.Исперете ја (стандардно или со суво чистење) пред да ја спакувате. Инсектите повеќе сакаат нечиста облека. Следете ги, притоа, инструкциите за одржување на етикетата прикачена на облеката.Ставете средство против молци на местото каде што ќе ја складирате (во плакарот, кесите или кутиите).Проверувајте ја периодично, месечно или на два месеци, за да може да ги забележите навреме евентуалните знаци од инсекти. Протресете ја и оставете ја да отстои некое време изложена на сонце.Не ги ставајте на закачалки затоа што волнената облека се растегнува. Спакувајте ја внимателно и положете ја хоризонтално.Местото каде што ќе се ...
| | веќе видена | слични

next