Моја Козметика

Не залудно го викаат „ѕвезда“ меѓу овошјата. Го чува здравјето, кожата, но и косата – формула три во едно.За двете придобивки од портокалот пишувавме претходно (Портокалот – ѕвезда меѓу лековитите овошја и Портокал за кожа), остана уште третиот член на формулата за здравје и убавина – косата.Кората од портокалот може да се искористи за да се намали првутот на скалпот и против прекумерно мастење. За оваа намена: изблендирајте еден цел портокал, сосе кората (измијте го претходно и истријте го со сол, па исплакнете ја солта пред блендирањето);истријте го добро скалпот со смесата и измачкајте ја целата коса нека отстои некое време;измијте ја косата.Ако ве мачи првут, може одвреме навреме скалпот да го триете со внатрешноста од кората од портокал.
сите 6 | | | веќе видена

Познати како добар извор на витамин Ц, портокалите предничат во редот производи добри за здравјето и убавината.Состојките на портокалот ја подобруваат текстурата и бојата на кожата. Витаминот Ц и цитрусната киселина го обновуваат колагенот во телото, а колагенот ѝ помага на кожата да биде цврста и го спречува нејзиното стареење.Цитрусната киселина помага брчките да се намалат и кожата да омекне, така таа добива млад изглед. На кожата ѝ прави пилинг, ги отстранува мртвите клетки од површината, ги чисти порите и спречува акни.Портокалите содржат и витамин А, кој ѝ помага на кожата да се опорави по оштетување настанато од сонце. Се користи и во козметичките салони за освежување на кожата затоа што ја подобрува нејзината текстура и ја хидрира.Маска за лице од кора од портокалДобро измијте ја кората од портокалот (прво со вода, потоа истријте ја и со сол и исплакнете ја од солта).Изблендирајте ја, да се добие густа смеса. Додајте една лажичка јогурт, неколку капки сок од лимон и лажичка мед и добро измешајте ги ...
сите 4 | | | веќе видена

next