Кога Либертас во октомври 2015 година објави фотографија од дипломатскиот пасош кој екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков, го добил како експерт по неговата ...
сите 5 | | | веќе видена

Министерството за култура предлага укинување на Законот за национален уметник, а тоа значи и укинување на титулата Национален уметник. Националните уметници ...
сите 31 | | | веќе видена

-Како поинаку граѓаните да го толкуваат фактот дека после 12 дена се уште не се откриени сторителите на вандалскиот чин во Љуботен кога беа уништени 30-тина ...
сите 12 | | | веќе видена

Брутален притисок врз судиите само да се уважат жалбите на СЈО, притисокот е со цел бесправно цело раководството на ВМРО-ДПМНЕ да биде ставено во притвор, ...
сите 12 | | | веќе видена

-Тој што не ја почитува културата не се почитува и себеси и јас лично мислам дека новата власт не се занимава со реформите, зборот реформи е многу голем за нив ...
сите 6 | | | веќе видена

-Откако почека два месеца и никој не му се јави Александар си нашол новинар на кој му дал интервју во кое потсетува дека бил меѓународно признат оти режирал во ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонците се еден од најретките народи во светот со традиција на постоење, вели Роман Шолц, директорот на Швајцарскиот институт за атропологија и ДНК – ...
сите 6 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија и министерството за труд и социјална политика треба да одговорат зошто ја менуваат стратегијата на Република Македонија во ...
сите 35 | | | веќе видена

До крајот на годината за сите граѓани на Репунлика Македонија остануваат уште неколку празници од кои дури три се паѓаат во понеделник или петок и тоа значи ...
сите 14 | | | прочитана: 1347 | веќе видена

Организацијата на ветераните на Ослободителната Војска на Косово во Пеќ реагираа за судењето што се одржува за случајот Куманово. -Барањето за доживотен затвор ...
сите 5 | | | веќе видена

„Неподготвеноста во Бугарија да ги признае засебноста на македонскиот народ и на македонскиот јазик создава сомнеж. Јас ви тврдам дека ако тоа прашање се реши, ...
| | веќе видена

Отказ за време на боледување. Правдата ќе ја бара на суд. Довчерашната директорка на Археолошки музеј и раководител на секторот за стручни работи, Весела ...
сите 4 | | | веќе видена

Што значи судска медијација за граѓаните и како може да ја остварат? Кој со кого може да се договара и дали знаат граѓаните и субјектите дека постои оваа ...
| | веќе видена

next