Радио Слободна Европа

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган почна да ја поставува неговата стратегија за земјата откако објави „чиста победа“ на референдумот за уставни промени ...
сите 280 | | | прочитана: 508 | веќе видена

Тоа беше една простачка, вулгарна одмазда на некадарни луѓе коишто се нашле на некои функции кон младата и прогресивна Македонија, вели издавачот Ненад ...
сите 5 | | | веќе видена

Спасувачи се обидуваат да им помогнат на жртвите од нападот со камион во Стокхолм на 7 април Терористичките напади во Европа станаа секојдневие. Земјава не ...
сите 24 | | | веќе видена

Одложувањето на локалните избори создава правен вакуум и ѝ ги врзува рацете на локалната власт. Негативните последици од тоа ќе ги почувствуваат и жителите и ...
сите 27 | | | веќе видена

Екстерно тестирање во скопските училишта Македонија, според Светската банка, вложува најмногу во образование споредено со земјите од регионот, а македонските ...
сите 13 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД воопшто не се согласуваат со Русија и оти односите меѓу двете светски сили се на најниско ниво досега. ...
сите 99 | | | веќе видена

Туристички комплекс „Етно село“ во Куманово. Мегалитската опсерваторија Кокино, Меморијалниот центар АСНОМ, спомен костурницата Зебрњак, потоа локалитетот ...
сите 4 | | | веќе видена

Јулијана Папазова, Александар Џамбазов и Елени Новаковска Елени Новаковска и Јулијана Папазова, за монографијата „Маестро Александар Џамбазов - Живот низ ...
сите 17 | | | веќе видена

next