Радио Слободна Европа

Насилства во Собранието на Македонија Насилства во Собранието на Македонија и повици за смиреност и воздржаност. Ова се акцентите од јавувањата на светските ...
сите 159 | | | прочитана: 646 | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села и други пратеници од владејачкото мнозинство се повредени, откако демонстрантите ...
сите 58 | | | веќе видена

Неколкумина се повредени во насилството во Собранието по изборот на Талат Џафери за претседател на институцијата. Демонстрантите, од кои дел со фантомки, го ...
сите 167 | | | прочитана: 400 | веќе видена

Демонстранти упаднаа во Парламентот Џафери е нов претседател на Собранието. Демонстрантите од „За заедничка Македонија“ го запоседнаа Собранието. Дел од ...
сите 208 | | | веќе видена

Демонстрантите од иницијативата „ За заедничка Македонија“ влегоа во Собранието на Македонија и ја запоседнаа пленаранта сала, каде претходно во тензична ...
сите 208 | | | прочитана: 343 | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнево вети дека ќе се одблокира дебатата во Собранието, но не одговори кога и на каков начин ќе се случи изборот на нов ...
сите 229 | | | прочитана: 199 | веќе видена

Врховниот суд не ја реши дилемата дали „бомбите“ може да бидат доказ во судска постапка, расправата по ова прашање е одложена на неодредено, а ќе бидат ...
сите 11 | | | веќе видена

Архивска фотографија - Претседателот Ѓорге Иванов му го врачува мандатот на Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ Сериозни предупредувања за безбедноста ...
сите 114 | | | прочитана: 193 | веќе видена

Архивска фотографија - Мигранти во транзитниот камп Вунојуг во Гевгелија на македонско-грчката граница. Балканската мигрантска рута се уште се користи, не во ...
сите 13 | | | веќе видена

Водечки пратеници во Европскиот парламент побараа официјален прекин на преговорите за прием на Турција во Европската унија кои и онака подолго време се во ...
сите 60 | | | веќе видена

Прес-конференција на претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани и претседателот на Европската федерација на новинари Рикардо ...
сите 28 | | | веќе видена

Иако според најновиот извештај на „Репортери без граници“, Македонија бележи подобрување од неколку позиции, сепак, таа се уште спаѓа во групата земји во кои ...
сите 27 | | | веќе видена

Милена Арсовска, оперска пејачка „Гласот на славејот“ е насловен претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, на кој со оркестарот ќе раководи ...
сите 25 | | | веќе видена

next