Радио Слободна Европа

Архивска фотографија-изјава на заменик помошникот државен секретар на САД Брајан Хојт Ји по средбите во Скопје Заменик помошникот државен секретар на САД Хојт ...
сите 163 | | | веќе видена

Кај нас нема официјална бројка на лица со посебни потреби, ниту знаеме за каква попреченост зборуваме, ниту за старосна структура, ниту дали тие деца или лица ...
сите 32 | | | веќе видена

Изданијата на неделниците излегоа пред да се случи насилството во Собранието. Во последните изданија Фокус пишува за пораките кои треба да ги донесе Хојт Ји, ...
сите 163 | | | веќе видена

Со концерти во Камарите во Битола, Домот на култура „Ванчо Прке“ во Штип и со деветчасовниот хепенинг „Денес сè е џез!“ што го потпишува Здружението на џез ...
сите 23 | | | веќе видена

Бројни полициски сили го обезбедуваат македонското Собрание, откако демонстранти вчера упаднаа во Парламентот и тепаа. Меѓународната заедница го осуди ...
сите 122 | | | прочитана: 392 | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев облеан во крв откако демонстрантите упаднаа во прес салата во Собранието СДСМ порачува дека претседателот Ѓорге Иванов ќе сноси ...
сите 157 | | | прочитана: 1237 | веќе видена

Насилства во Собранието на Македонија Насилства во Собранието на Македонија и повици за смиреност и воздржаност. Ова се акцентите од јавувањата на светските ...
сите 27 | | | прочитана: 646 | веќе видена

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села и други пратеници од владејачкото мнозинство се повредени, откако демонстрантите ...
сите 150 | | | веќе видена

Неколкумина се повредени во насилството во Собранието по изборот на Талат Џафери за претседател на институцијата. Демонстрантите, од кои дел со фантомки, го ...
сите 150 | | | прочитана: 398 | веќе видена

Демонстранти упаднаа во Парламентот Џафери е нов претседател на Собранието. Демонстрантите од „За заедничка Македонија“ го запоседнаа Собранието. Дел од ...
сите 150 | | | веќе видена

Демонстрантите од иницијативата „ За заедничка Македонија“ влегоа во Собранието на Македонија и ја запоседнаа пленаранта сала, каде претходно во тензична ...
сите 67 | | | прочитана: 342 | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев попладнево вети дека ќе се одблокира дебатата во Собранието, но не одговори кога и на каков начин ќе се случи изборот на нов ...
сите 333 | | | прочитана: 198 | веќе видена

Врховниот суд не ја реши дилемата дали „бомбите“ може да бидат доказ во судска постапка, расправата по ова прашање е одложена на неодредено, а ќе бидат ...
сите 34 | | | веќе видена

Архивска фотографија - Претседателот Ѓорге Иванов му го врачува мандатот на Никола Груевски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ Сериозни предупредувања за безбедноста ...
сите 22 | | | прочитана: 184 | веќе видена

Архивска фотографија - Мигранти во транзитниот камп Вунојуг во Гевгелија на македонско-грчката граница. Балканската мигрантска рута се уште се користи, не во ...
сите 3 | | | веќе видена

Водечки пратеници во Европскиот парламент побараа официјален прекин на преговорите за прием на Турција во Европската унија кои и онака подолго време се во ...
сите 114 | | | веќе видена

next