Радио Слободна Европа

Со промоции на винилните изданија на култниот македонски бенд ПАДОТ НА ВИЗАНТИЈА - „Почеток и крај“ и втората објава на кантавторот Крсте Роџевски - „Горчливи ...
сите 3 | | | веќе видена

Архивска фотографија: Земјоделец на нива со пченка Доцнењето со исплатата на субвенциите за земјоделците и молкот од Министерството за финансии се една од ...
сите 29 | | | веќе видена

Три дена ќе кампуваат пред Собранието, родителите на деца со посебни потреби, а целта им е, како што велат, нивните деца заборавени од државата да станат ...
сите 142 | | | прочитана: 2622 | веќе видена

Реквием за госпоѓа Ј, филм Со македонската премиера на копродукцијата „Реквием за госпоѓа Ј“ на Бојан Вулетиќ, овој четврток, во 20 часот, во киното ...
сите 99 | | | веќе видена

Обид за предвремено завршување на мандатот на СЈО се правните реферати кои заглавија во Врховниот суд на последната општа седница, објаснуваат аналитичарите. ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети Лидерот на ДУИ Али Ахмети решението за кризата им го остави на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, кои пак ...
сите 273 | | | прочитана: 1148 | веќе видена

Архивска фотографија - еврокомесарот Јоханес Хан патува за Македонија Откако повеќе претставници на ЕУ дојдоа и заминаа без никаков ефект, се поставува ...
сите 34 | | | веќе видена

Емил Шулајковски, сликар „Огнена земја“ е насловена 25-та самостојна изложба на академскиот сликар Емил Шулајковски, што од 20 април се одржува во изложбените ...
сите 3 | | | веќе видена

Крушево, поглед Младите се иселуваат од земјава за да најдат работа. Иселувањето ги испразни градовите. Родители, чии деца „избегале“ од Македонија, велат дека ...
сите 14 | | | веќе видена

Архивска фотографија - Војници на Армијата на Република Македонија. Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат ...
сите 10 | | | веќе видена

Карл Билт Копретседавачот на институтот Европски совет за надворешни работи Карл Билд денеска се среќава со преставниците на политичките партии, но не и со ...
сите 264 | | | прочитана: 565 | веќе видена

Митрополитот Повардарски г. Агатангел Фановите на РСЕ во изминатата недела најмногу го коментираат посланието на митрополит Агатангел по повод Велигден, како и ...
сите 83 | | | веќе видена

next