Радио Слободна Европа

Најмалку 43 луѓе се убиени, а десетици се повредени во низата престрелки и експлозии на повеќе локации во Париз, иако бројот на жртви може да биде многу поголем. Дел од светските агенции јавуваат дека има 100 жртви. Вооружените напаѓачи сè уште се во бегство во главниот град на Франција, а градските власти ги повикаа граѓаните да останат дома. Сите линии не париското метро се затворени. Ние треба да покажеме сочувство и солидарност. Ние, исто така, мора да се обединиме и да останеме смирени. Пред лицето на тероризмот, Франција мора да биде силна. Франсоа Оланд, претседател на Франција. Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека нападите се „без преседан“ и оти некои операции сè уште се во тек. Тој прогласи вонредна состојба и рече дека се затворени границите на државата. „Во овие многу тешки моменти - јас размислувам за многуте жртви и нивните семејства, за оние кои се повредени . Ние треба да покажеме сочувство и солидарност. Ние, исто така, мора да се обединиме и да останеме смирени. Пред лицето на ...
сите 104 | | | веќе видена

Балканот станува тесно грло за мигрантите откако Словенија реши да подигне бодликава жица на границата со Хрватска, за да се справи со неконтролираниот прилив на мигранти, но не и да го запре во целост. Претходно ограда изгради Унгарија. На прагот на зимата и во услови на политичка криза, земјата е пред уште еден предизвик, како ќе се справи ако мигрантите заседнат во Македонија. Нашата моментална ситуација во однос на економскиот дел ќе ни влече многу средства за да можеме да изменаџираме толкав голем прилив на бегалци. Стефан Буџаковски, универзитетски професор. ЕУ одлучи да ја зајакне контролата на своите граници со воспоставување контролни точки во Италија и Грција, каде ќе се утврдува кои се бегалци од војните и кој може да добие азил. Тие кои нема да се регистрираат во Грција дополнително тоа да го направат во центри на Балканот. Универзитетскиот професор Стефан Буџаковски вели дека од една страна Грција ќе ги пушта мигрантите на наша територија, а од друга страна се попречуваат нивното движење, со што ...
сите 101 | | | веќе видена

Додека „Сложувалка“ сè уште постоеше како идеја, но и сè до самиот крај на монтажата, се прашувавме што сакаме таа да претставува. Дали да биде тоа класичен хип хоп филм кој ќе говори за историјата на македонскиот хип хоп? Да се посветиме ли само на уметничкиот дел од културата? Што е дозволено да се стави во еден документарен филм за хип хоп? Дали сакаме тоа, на крајот, да биде „документарец“? Кога се прави нешто од љубов, а не за пари, тогаш несомнено може да се најде и простор и време и начин тоа да се стори онака како што треба. Александар Ковиловски, Хип хоп Македонија. Ова се прашањата што во процесот од идеја до креација на „Сложувалка“ си ги поставувале неговите автори – членовите на колективот Хип хоп Македонија. И, притоа во едно биле сигурни – дека најдобрите одговори можат да ги дадат актерите на домашната хип хоп сцена, луѓето како Ицко и ВиЏи (Чиста Околина), Тец (Most Wanted/Ошав Прод.), ДЈ Гоце (САФ), Профо и Човекот Екс (Клан Исток), Против Сите, Хром (графити), Тигаз (ДНС), Тони Зен, ...
сите 2 | | | веќе видена

Министре Попоски, тука сте во Прага, на состанок на Вишеградската група со земјите од Западен Балкан. Една од главните теми е формирањето на Фонд за земјите од Западен Балкан. Кој ќе партиципира во тој Фонд, за колкава сума станува збор и како би се распоредувале тие средства? Идејата е да направиме нешто што веќе го имаат направено во Вишеградската група, за почеток ќе бидат повеќе симболични суми од по неколку десетици илјади евра кои кои ќе ги контрибуираат шесте држави од Западен Балкан кои се кандидати и потенцијални кандидати за членство во Европската унија, ќе се финансираат проекти за прекугранична соработка. Идејата е да покажеме дека имаме постигнато ниво на солидарност, со наши средства да направиме фонд преку кој ќе се финансира подобро поврзување во регионот. Има две придобивки, едната е за нашите граѓани кои ќе можат на некој начин да искористат проекти кои се финансирани повторно од земјите од регионот, а нè поврзуваат, втората е јасен сигнал до Европа дека сме стигнати до нивото на зрелост ...
сите 36 | | | веќе видена

Одлуката на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле со МВР е за да се спречат сите злоупотреби, реагираше претпладнево СДСМ. Тие се некои редовни задачи кои надлежните треба да ги спроведуваат во своите секојдневни функционални должности. Конкретно не се посочени кои се тие овластувања за да ние можеме да анализираме на што се однесува, но според мене тоа се однесува само на дел од тие овластувања што не се дел од нивните секојдневни задачи и обврски, туку нешто повеќе од тоа. Стојан Славески, универзитетски професор. „Нема никаков хаос во Министерството за внатрешни работи, туку воведување законски ред и обезбедување на целосно почитување на законите, транспарентното и одговорно работење на МВР во интерес на граѓаните“, се наведува во соопштението на партијата. Спасовски вчера попладне, преку телеграма, ги известил сите раководни лица дека престануваат да важат сите пренесени овластувања од министрите кои раководеле ...
сите 62 | | | веќе видена

Товарот на бегалската криза почна се повеќе да се чувствува во Турција, земја која, според некои проценки, поради тоа загубила над 8 ипол милијарди долари. Со оглед на тоа што досега Анкара добила само 400 милиони долари странска помош за бегалците станува јасно дека главната тежина е врз турската економија. Паркот во центарот на Истанбул е преполн со бегалци од Авганистан. x Откако дома продале се што поседувале за да избегаат од заканите на талибанците и на милитантите на Исламската држава овие луѓе се заглавени во Турција со малку пари за да го продолжат патот. Тие велат дека се очајни од тоа што Европа почна да ги затвора вратите за нив пред претстојната зима. „Ни треба помош. Сакаме да работиме. Што можам друго да правам? Немам веќе пари, но сакам да заминам ако некоја влада ни помогне. Турската влада ни помага. Авганистан е во многу тешка состојба“, вели Касим, бегалец од Авганистан кој веќе два месеца живее во паркот во Истанбул. Главната турска опозициска партија соопшти земјата во изминативе четири ...
сите 6 | | | веќе видена

Цел на повеќето млади во државата, па со тоа и во Битола, им е да фатат место во јавната администрација, отколку да отворат бизнис, вели Сашо Додовски од битолскиот Младински културен центар, организација која досега во повеќе наврати организирала трибини и дискусии за невработеноста и претприемништвото. Во општество во кое сите граѓани, а пред се младите имаат цел да се вработат во јавната администрација и тоа како е потребно поттикнување и развивање на претприемачките афинитети, зашто малите и средни претпријатија и тоа како помагаат во намалување на невработеноста. Сашо Додовски, Младински културен центар Битола. „Во општество во кое сите граѓани, а пред се младите имаат цел да се вработат во јавната администрација и тоа како е потребно поттикнување и развивање на претприемачките афинитети, зашто малите и средни претпријатија и тоа како помагаат во намалување на невработеноста. Но, самата атмосфера и менталитетот е дека најслесен е начинот да се добива плата од државата, едноствано без поголеми напори ...
сите 15 | | | веќе видена

Жители на Тетово, станари на трите највисоки згради во самиот центар на градот, 11-катниците познати по називот Кули Пошта, се соочуваат со неможност да ги паркираат своите возила зошто Општината не дозволува тоа да го направат на паркинг местата на улицата пред објектите, со образложение дека истите ќе се користат само за зонско паркирање. Граѓаните велат дека Општината покрај тоа што не им дава можност за закуп на паркинг место, на месечно или годишно ниво, а не е обезбедено друга локација. Се паркираме на крај каде некој ќе најде место. Меѓутоа тоа не е решение, чекаме навечер да се ослободи место. Се паркираме на страна. Анкетиран граѓанин. „Се паркираме на крај каде некој ќе најде место. Меѓутоа тоа не е решение, чекаме навечер да се ослободи место. Се паркираме на страна. Ние дадовме една петиција, барање до Советот на Општината, до градоначалничката, да го разгледаат. Доколку не го разгледаат, ние сме спремни да направиме некои порадикални мерки.“ x „Општината да ни дозволи зонско паркирање, да ни ...
| | веќе видена

Македонската економија годинава ќе оствари раст од 3,2 проценти, наместо 4,1 отсто според априлските проценки, објави Народната банка на Република Македонија. Но, и покрај надолната ревизија на растот, и понатаму се очекува солидно закрепнување на економијата. Оваа година беше со доста предизвици, имавме два силни шока, нашата економија покажа дека има здрави фундаменти и се покажа доста отпорна. Значи и во такви услови растот ќе изнесува на ниво слично на минатата година. Димитар Богов, гувернер на НБРМ. Гувернерот на Народната банка, Димитар Богов, денеска ја презентираше ревизијата на макроекономските проекции за оваа година, истакнувајќи дека во 2016 година економијата се очекува да достигне раст од 3,5 отсто, а во 2017 година - 4 отсто. „Оваа година беше со доста предизвици, имавме два силни шока, нашата економија покажа дека има здрави фундаменти и се покажа доста отпорна. Значи и во такви услови растот ќе изнесува на ниво слично на минатата година. Значи, очекуваме оваа година да завршиме со 3,2 ...
сите 25 | | | веќе видена

„Груевски и Заев заиграа танго - тројца нови министри во предизборната Влада“, излезе Утрински со наслов информирајќи за седницата на Собранието на која, според договорот од Пржино, беа избрани Оливер Спасовски како министер за полиција и Фросина Ременски како министерка за труд и социјала, заедно со замениците во пет ресори, истотака од СДСМ. Груевски и Заев заиграа танго - тројца нови министри во предизборната Влада. Утрински весник. „Заев: Од април ќе бидам премиер, а не градоначалник“ го цитира весникот лидерот на партијата. Вечер на насловната, под фотографијата на пратениците на СДСМ со Заев и Шеќеринска пред Собранието, објави: „За ова се бореа, да ја упропастат цела држава - СДСМ без избори влезе во Владата, а Заев се самопрогласи за премиер“. Дневник ги пренесува зборовите на вицепремиерот Пешевски, како одговор на изјавата на лидерот на СДСМ: „Ако Заев е толку уверен, уште сега нека ја напушти градоначалничката функција“. ЕК конечно го објави одложуваниот извештај за напредокот на Македонија, но ...
сите 2 | | | веќе видена

Три уметници, две ликовни подрачја и само една техника. Слична тематика и една заедничка порака. Ова се клучните зборови за творештвото на трите авторки, која се движи од лирската апстракција кон се поголемо продлабочување во апстрактниот колоризам. Сликите на Зарие Амдиу и Дита Старова Ќерими, и графиките на Шќипе Мехмети, создадени во комбинирана техника, преку просторно -временскиот рез ги разоткриваат нивните визуелно – естетски стремежи. Првичната идеја за заедничка изложба е моја, но не требаше многу за да ја прифатат моите колешки и силно да се вложат во нејзината реализација. Сето тоа е плод на сличноста на нашите творечки ракописи. Шќипе Мехмети, уметница. Истовремено, начнуват прашања околу припадноста и спознавањето, но и ја предизвикуваат желбата за издвојување на непознатото од исчекувањето, имагинарното од сонот, недопреното од неиспробаното. За да стигнат до колоритните ракурси на соживотот на зачетокот и постојаното. Ова меѓу другото ќе го забележи Миџаит Положани, во својот текст во пресрет ...
| | веќе видена

Новата влада во краток временски период треба да овозможи услови во насока на тоа во април следната година да имаме фер и демократски избори. Експерите од новите министри и заменици министри очекуваат да бидат гарант на тоа, но поранешниот претседател на Собранието Стојан Андов истакнува дека од досегашното искуство од спроведувањето на договорот од Пржино логично е да се очекува новата влада да функционира тензично со постојани рововски борби за спроведување на секоја од надлежностите на новите министри. Амосферата е таква што мислам оти не може да нема опструкции. Ќе има опструкции сигурно. Ете на Јанева и одзедоа два месеци. Така да опструкции како нејзе што и правеа ќе има секаде. Стојан Андов, поранешен претседател на Собранието. „Амосферата е таква што мислам оти не може да нема опструкции. Ќе има опструкции сигурно. Ете на Јанева и одзедоа два месеци. Така да опструкции како нејзе што и правеа ќе има секаде“, вели Андов. Според Андов четворката од Пржно во наредниот период би требало да го постави ...
сите 8 | | | веќе видена

Тројца членови на Државната изборна комисија според измените на Изборниот законик ќе бидат експерти што треба да се пријават на јавен оглас. Токму од тие тројца, двајца според претходен договор на партиите ќе бидат предложени во собранието за претседателот и потпреседателот, а еден од нив треба да биде Албанец. Сега балансот во носењето на одлуките ќе падне на тие три члена. Во однос на другите измени, според мене тие не се крупни и досега ДИК ги имаше тие овластувања, но дел се појаснети со тоа што може да врши увиди, да бара податоци кои се должни да и ги доставуваат во однос на избирачкиот список. Александар Ниваковски, поранешен претседател на ДИК. Роковите за огласот и изборот веќе течат, а од кога ќе се пријават кандидатите работата повторно ќе дојде во рацете на партиските претставници кои досега тешко и со пролонгирање на предвидените рокови се договараа за претходните обврски од пржинските документи. Според професорот Мерсим Максути, сега договорот е веќе ставен во колосек од кој нема враќање така ...
сите 93 | | | веќе видена

Брзото темпо на задолжувањата, продлабочувањето на буџетскиот дефицит поради зголемените трошоци за плати и пензии, транспарентноста за висината на јавниот долг, како и владиното влијание врз конкурентноста на приватниот сектор се дел од забелешките во делот за економијата во извештајот на Европската комисија за Македонија. Се подвлекува дека економските политики ја нарушуваат конкурентноста во пазарната економија и еднаквоста, а овие два збора се круцијални за еден економски систем. Тоа значи дека ги ставате во различна положба економски агенти во државата. Со тоа сака да каже дека успешноста им се гарантира само на фирмите кои се блиски до владата, кои се конјуктурни. Во ниеден друг извештај досега не беше спомнато дека се нарушува конкурентноста и еднаквоста на фирмите. Абдулменаф Беџети, академик. Академик Абдулменаф Беџети вели дека ова е најлош извештај во делот за економијата во последните пет години. „Се подвлекува дека економските политики ја нарушуваат конкурентноста во пазарната економија и ...
сите 77 | | | веќе видена

Сериозно загрижувачки е податокот дека Тетово и Скопје се меѓу најзагадените градови во светот велат лекарите. Според алергологот Дејан Докиќ високиот процент на аерозагадување може да предизвика воспаление на дишните патишта, дури и кај здравите лица, кое понатака се манифестира во почести вирусни инфекции. Тоа се, вели тој, непосредните штетни влијанија од аерозагадувањето, но има и одложени, кои после голем број на години се манифестираат во форма на карцином на белите дробови или некои други потешки заболувања. Затоа, вели Докиќ, треба да се има сериозен пристап кон овој проблем. Веројатно недоволни се мерките кои се преземаат, не знам дали се преземаат. Сите тие заедно придонесуваат за вака огромниот број на ПМ честички во воздухот. Дејан Докиќ, алерголог. „Има два пристапа. Прво ако може треба да се намали емисијата на гасовите и на производителите на вакви честички. Постојат различни мерки и мислам дека Министерството е способно тоа да го организира и во соработка со другите министерства да се намали ...
сите 18 | | | веќе видена

Жени, деца, релативно млади мажи со ранци и торби излегуваат од такси возила со кои на Железничката станица Табановце, на граничниот премин со Србија, пристигнуваат од Гевгелија и забрзано, главно молчаливо, се упатуваат кон бараките, каде волонтерите им даваат вода, овошје, чај, по нешто од облека, медицинска помош. Некои, особено децата, седнуваат на земја и јадат јаболка. Се групираат тивко и гледаат во возот кој пристигнува. Им пружаме помош во храна, пакети со вода, бебешки пакети, им топлиме вода за млеко. Главно се во критична состојба, сега пристигнуваат од пониските класи и им треба помош. Сања Росовска, волонтерка. Оние од возот не излегуваат, а нема турканици ниту за влегување. Има ли место за сите во возот кој бегалците од со војна зафатените земји, главно од Сирија, ќе заминат кон Србија, а потоа само со една мисла и желба, во Германија или некоја друга западноевропска земја. Не се комуникативни, а и тие што ќе се насмевнат кажуваат само од каде се. Еден бегалец вели дека е од Сирија, работел ...
сите 3 | | | веќе видена

Вкупно 11 судии ја уважиле тужбата поднесена од шпанската влада со што автоматски се суспендира каталонската резолуција се додека Уставниот суд детално не го разгледа документот, наведуваат новинските агенции, повикувајќи се на извори во судот. Шпанскиот уставен суд го блокира обидот на Каталонија за започнување процес на сецесија откако се согласи да ја разгледа тужбата на шпанската влада со што се продлабочи ќорсокакот околу можното отцепување. x Каталонскиот регионален парламент во понеделникот усвои резолуција со која се планира етаблирање република во наредните 18 месеци на овој високо индустријализиран североисточен регион. Тоа не е само реакција на предлогот усвоен во парламентот, станува збор за одбрана на целата земја. Ова е бесрамно непочитување на институциите на државата. Маријано Рахој, премиер на Шпанија. „Ова е предупредување до каталонските лидери кои ако не ја прифатат оваа суспензија тогаш ќе се соочат со обвинување за непослушност“, се наведува во одлуката на судот во Мадрид. Каталонските ...
сите 10 | | | веќе видена

По еден месец неизвесност и страв на вработените за својата работна судбина, прилепскиот дом за стари лица „Киро Крстески-Платник“, конечно има директор. Поранешната советничка Ирена Стерјовска Локвенец, кадар на ВМРО-ДПМНЕ, економист по професија, ќе ги „вади жешките костени“ во оваа јавна установа, чии дубиози, како што вели, достигнаа до 15 милиони денари. Сигурно дека не може преку ноќ се да дојде на свое место, но сепак со домаќинско работење и посветеност на сите 40-ина вработени, верувам дека ќе ги решиме проблемите. Ирена Стерјовска Локвенец, директорка на прилепскиот дом за стари лица „Киро Крстески-Платник“. Стерјовска Локвенец акцентира дека финансиската состојба во установата е многу тешка, но сепак оптимистички најавува решавање на проблемите. „Сигурно дека не може преку ноќ се да дојде на свое место, но сепак со домаќинско работење и посветеност на сите 40-ина вработени, верувам дека ќе ги решиме проблемите“, изјави директорката Стерјовска Локвенец. Вработените се надеваат дека конечно ќе се ...
| | веќе видена

Ова е најкритичкиот извештај на ЕУ во последните седум години откако Македонија ја има препораката за преговори, рече Бојан Маричиќ извршен директор на МЦЕО на дебатата „Има ли излез од безизлезот!?, посветена на политичката криза и Извештајот на ЕК за Македонија. Европската комисија имаше до сега шанса да одреагира многу порано, на многу посоодветен начин, да ги превенира дел од овие работи во оваа држава, бидејќи беше директно, јасно предупредувана од критичката јавност, но таа мижеше, ги затвораше очите и сега се доведовме во ситуација во којашто сме. Васко Попетрески, новинар. Запрашан да го коментира ставот на премиерот за Извештајот, кој рече дека ќе го чекал извештајот на народот на изборите во април 2015, Маричиќ вели дека ставот е различен од тоа што досега сме го слушале, односно наместо обиди за спинување на извештајот и прикажување дека е позитивен за владата, сега немало простор за поинаква интерпретација. „Бидејќи извештајот е прилично јасен, многу конкретен и укажува конкретно на кои владини ...
сите 2 | | | веќе видена

По збирката раскази „Кротки приказни“ од 2006 година и романите „Крај-пат“ (2010) и „Фотосинтеза“ (2013), еве го новинарот, филмски критичар и писател Игор Анѓелков со нова објава. Нималу зачудно, ако се знае неговото битисање во медиумите, во култните Канал 103, Радио Равел, посебно Телевизија Телма ( во периодот од 2003 до 2014 беше автор и водител на хрониката „Филмополис“) и во дневниот печат, тој овојпат на виделина, како десетта објава во есеистичката едиција на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ, ја извади „Филм.МКД“, книгата која несомнено претставува самосвоен преглед на македонскиот филм во новиот милениум и со самото тоа е уште еден од ретките обиди да се надополни недостатокот од овој тип публикации кај нас. Така природно се наметна таа да се вика „Филм.МКД“ бидејќи мислам дека има многу малку филмолошка литература за македонскиот филм, изданијата се бројат на прсти, и ми се чини дека оваа моја книга е фин придонес кон сето она што се случува во македонската кинематографија особено во овој 21 век. Игор ...
сите 6 | | | веќе видена

next