Опаднат обемот на работа на странските компании, ќе има ли нови отпуштања?

2 копии

Дали странските компании ќе го намалат бројот на работници поради пандемијата? Обемот на нивната рабата е намален за над 30 проценти од она што го зацртале за ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикатите на Македонија бара да се преземат сите напори со четвртиот пакет мерки Владата да им помогне на работниците, претпријатијата и јавните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

До крајот на овој месец ќе бидат изгубени 25.000 работни места. Најновото истражување на Фајнанс Тинк покажува дека најпогодени сектори се производствто на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Институтот за економски истражувања и политики „Finance Think“ предлага враќање на мерката 14.500 денари по вработен за дејностите кои биле најсилно погодени ...
| | веќе видена | слични

Кои економски мерки помогнале, а кој не. Според невладините органзиациии не постојат јавно достапни анализи за тоа какви резулатите дале трите пакети за спас ...
| | веќе видена | слични

Поточно, предлогот на „Finance Think" е да се доделат 14.934 денари месечно по вработен за компании кои во периодот јули – септември имале пад на приходите во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Известувања за отпуштање е двојно поголемо отколку за време на рецесија 2008/2009.Британија е на пат во втората половина на 2020. да забележи најголем пораст ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Втор случај на Ковид-19 на дете во градинка вчера беше регистриран во нашата држава. Се работи за дете од еден од клоновите на струмичката градинка „Детска ...
сите 251 | | | веќе видена

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара надзорна расправа во Собраниската комисија за финансирање и буџет за поскапувањето на електричната енергија барањето веќе е ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема воопшто никакво изненадување во одлуката на врховниот суд да ја потврди пресудата за “Тенк”, кој е само дел од поширокиот и интензивен политички прогон на ...
сите 93 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Патот кон.../Rruga drejt...“ на Алсат М телевизија истакна дека ако епидемиолошката ...
сите 70 | | | веќе видена

Помош ќе има за сите, државата е подготвена да направи се во рамки на своите финансиски капацитети да им помогне на работниците, на невработените, на ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опаднат обемот на работа на странските компании, ќе има ли нови отпуштања?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: