Фокусот во правичната застапеност од квантитет да се насочи кон квалитет!

Марија Котовска Вечерва завршува дводневната конференција во Охрид посветена на десетгодишнинаната од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. На неа присуствуваа клучните актери во потпишувањето, дел од државниот врв и дипломатскиот кор. Токму на денешен ден, пред десет години, беше потпишан Охридскиот рамковен договор. Својот потпис на договорот со кој се стави крај на воените дејствија во Македонија ставија тогашните лидери на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ПДП – Георгиевски, Црвенковски, Џафери и Имери. На договорот се потпиша и покојниот претседател Трајковски, како и дајцата претставници на Соединетите Американски Држави и на Европската Унија – Пердју и Леотар. На потпишувањето му предходеа неколку неделни мачни преговори, овде во Охрид. Од потписниците на договорот, на денешната централна манифестација во Охрид, присутен е само еден - Џејмс Пердју, кој воедно е и креатор на договорот. Токму за Пердју се вели дека го вршел најголемиот притисок за потпишување на Рамковниот. Од домашните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во Солун денеска го одложи за 24 октомври судењето на поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола ...
сите 240 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи суспендираше четворица вработени кои Јавното обвинителство ги сомничи дека учествувале во настаните од 27 април во ...
сите 183 | | | веќе видена

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани ...
сите 126 | | | веќе видена

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 158 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата ...
сите 190 | | | веќе видена

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на ...
сите 226 | | | веќе видена

Болните и изнемоштени лица во вториот круг на локалните избори за избор на градоначалник на општина Штип ќе гласаат на 28 ми октомври, информира денеска Весна ...
сите 400 | | | веќе видена

Победуваме за модерно и напредно Скопје, за Скопје каде има соживот и почитување, за солидарно Скопје. За Скопје кое се развива и Скопје кои нуди можости за ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фокусот во правичната застапеност од квантитет да се насочи кон квалитет!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: