Свети Трифун: Владата најавува зголемени субвенции, лозарите се жалат на ниските цени


Државата ќе ги зголеми субвенциите за лозарите кои имаат помеѓу 1 и 10 хеткари лозови насади, дополнителна помош од 12 илјади денари ќе добијат и они кои ќе ги обноват сортите. Ова се дел од новините кои ги најави министерот Николовски на старот на сезоната на закројувањеот на лозјето. Сетоа тоа треба да помогне лозарите да го подобрат квалитетот на лозјето и поголем пласман. Лозарите пак и овој Св. Трифун со исти проблеми. Се пожалија на ниската откупна цена и на лошиот род минатата година. За направената штета од ланскиот мраз се уште ги немаат добиено парите. Бараат од државата побрза исплата. Премиерот Заев ги охрабри лозарите да инвестираат, а државата преку нови мерки ќе им помога тие да добијат сигурен пласман. Пред десет дена лозарите ги добија зголемените субвенции за 10 отсто. Во Македонија 18 илјади семејства живеат од лозарство.
| | веќе видена | слични

Ова се дел од мерките што Министерството за земјоделство, шумрство и водостопанство ги предвидува за развој на лозарството во земјава. Министерот Љупчо Николовски вели дека е предвидено и зголемување  на субвенциите за лозарите кои имаат од 1 до 10 хектари лозови насади. „ Нашата интенција ќе биде да ги стимулираме да го модернизираат производството односно да дадеме уште поголема поддршка на категоријата на земјоделсци кои навистина можат да го донесат развојот. Во делот на програмите за рурален развој останува нашата силна поддршка на инвестициите за нови насади. Тоа се 50% инвестиции за секој еден нов хектар на лозов насад“ -   изјави Љупчо Николовски – Министер за земјоделство шумарство и водостопанство Лозарите очекуваат надлежните час поскоро да интервенираат за да се подобри состојбата во лозарството. Ниската откупна цена на грозјето , зголемување на давачките за производтсво , тешката наплата на предадениот род велат се најголемите проблеми со кои се соочуваат.
| | веќе видена | слични

Со сите мерки што ги спроведува Влада на Република Македонија, стимулираме квалитет и обезбедуваме пласман и раст на цените на грозјето. Остануваме партнер на лозарите за повисоки откупни цени.
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 633 | | | веќе видена

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 365 | | | веќе видена

Заедничка прес конференција на пратеникот Јован Митрески и пратеничката Јагода Шахпаска. Пратеникот Јован Митревски рече дека како координатор на пратеничката ...
сите 408 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 267 | | | веќе видена

Маршот на Владата за правда индиректно значи и неуспех на реформите во судството - оценува правникот Александар Наков, за Алсат. Тој вели дека власта имала ...
сите 123 | | | веќе видена

Втор ден операторите задолжени за закажување на термини за издавање на лични документи не возвраќаат на повиците на граѓаните. Од вчера е невозможно да се ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свети Трифун: Владата најавува зголемени субвенции, лозарите се жалат на ниските цени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: