Речиси 500 скопски полицајци носат оружје добиено на нелегален начин-обвинителството не отворило истрага

Министер за внатрешни работи Оливер Спасовски открива дека 468 вработени во скопската полиција земале оружје на нелегален начин, но обвинителството не покренало истрага по тој извештај на МВР. На денешната прес-конференција за отчетот по повод 100 дена влада, Спасовски истакна дека сега по одбивањето на ОЈО да отвори истрага, за тој случај не може да се покрене нова постапка иако има утврдено неправилности и против законски постапки на вработени во МВР. -Еден сеопфатен извештај за незаконско издавање на дозволи за оружје, извештај кој беше обемен и на стотина страни, беше доставен до обвинителството и беше затворен таму. Беше констатирано дека 468 лица, само од СВР Скопје имаат земено оружје на нелегален начин. И ако ја затворите постапката еднаш, правилата се дека нема постапка двапати за исто дело, истакна Спасовски. Извор: Телма
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 230 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 51 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 195 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 46 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Речиси 500 скопски полицајци носат оружје добиено на нелегален начин-обвинителството не отворило истрага

Од:
До кого (е-маил):
Порака: