Полицијата спречи поголема ескалација, ќе следуваат пријави

Министерката Јанкулоска го осуди насилството на скопско Кале Со оглед на тоа дека ниту еден од собирите на скопското Кале не бил најавен во МВР, полицијата беше достојна на задачите и спречила поголема ескалација на настаните и дејствувала без пропусти. Ова е оценката на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која вчера го осуди инцидентот. Таа вчера присустуваше на работен состанок во СВР Скопје, каде била информирана за главните активности што се преземаат за идентификација на учесниците во немилите настани во последните неколку дена. До вчера попладне немало приведени, но е утврден идентитетот на повеќе лица и се работи на случајот. - Пријави ќе има за сите лица за кои ќе се обезбедат докази дека се директно вклучени во инцидентите, нагласи Јанкулоска. Таа вели дека се разгледува и случајот со снимките на кои нејзиниот заменик Бучи ги трга лисиците од едно лице, но одговорноста на политички функционери ја остава за органите кои ги именувале. - Од она што ми беше презентирано, се работи за ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 15 февруари – Министерството за внатрешни работи ги засилува своите контроли, потврди за „Журнал.мк“, портпаролот Иво Котевски. Портпаролот, се уште, ги чека деталните информации за случувањата на скопско Кале, каде пред два дена дојде до конфликт меѓу две групи Македонци и Албанци околу изградбата на црквата музеј. Денеска тој треба да ги објави сите детали за случајот Кале. Полицијата дејствува превентивно и во насока на смирување на страстите и нормализирање на состојбата, посебно во места кадешто живее население со мешан етнички состав. Котевски информира дека полициските Алфи, вчера, уапсиле две лица во автобус на ЈСП кои во себе носеле шиштол и боксирач. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која го осуди инцидентот на скопско Кале, вчера, апелираше сите инволвирани страни и политичките партии да размислуваат разумно и се да се врати во нормална состојба во која институциите ќе ја работат својата работа. „Апелирам и до медиумите и до политичките партии настанот да не се ...
| | веќе видена | слични

Додека за дел од експертите во полициската акција имало сериозни пропусти, за министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, полицијата била „достојна на задачата“ Дијаметрално спротивни оценки за полициската интервенција на скопската тврдина Кале при судирот на две групи граѓани, од македонска и од албанска етничка заедница, имаа вчера безбедносни експерти и Министерството за внатрешни работи. Додека за дел од експертите во полициската акција имало сериозни пропусти, за министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, полицијата била „достојна на задачата“. При директната физичката пресметка на овие две групи околу изградбата на црква-музеј на тврдината Кале, како што е познато, беа повредни осум граѓани. Експертот Слаѓана Тасева смета дека на тврдината „имало доста, но прашање е дали и доволно полициски сили“. - Од аспект на постапките некој очигледно не направил добра процена на ситуацијата. Не може а полицијата да не предвиди што с` може да се случи кога претходно имале најави дека ќе има ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 813 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 258 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 265 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Полицијата спречи поголема ескалација, ќе следуваат пријави

Од:
До кого (е-маил):
Порака: