Ципрас: Атина е подготвена за тежок компромис

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека Атина е подготвена за „тежок компромис“ со меѓународните кредитори, кој можеби ќе подразбира нови отстапки. – Ако стигнеме до изводлив договор, дури и тоа да биде тежок компромис, ние ќе го прифатиме предизвикот бидејќи наш единствен критериум е да излеземе од кризата, истакна Ципрас. Атина денеска во Брисел испрати тим од своите најголеми сојузници да се обидат да постигнат договор и Грција да може да ги врати долговите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Грчката влада не ја разгледува можноста за распишување предвремени избори или спроведување референдум поради неуспехот на преговорите со кредиторите, изјави денеска портпаролот на грчката влада, Гаврил Сакеларидис, пренесува ТАСС. Сценарија за избори или референдум не се разгледуваат од владата, истакна портпаролот Сакеларидис, додавајќи дека не е од ничиј интерес да не биде постигнат договор. Владиниот портпарол нагласи дека грчката влада не планира да ги спроведе мерките за намалување на пензиите. Тој, исто така, изрази очекување дека нема да има проблем со исплатата на ММФ на 30 јуни бидејќи, според него, ќе биде постигнат договор. Претходно беше објавено дека преговорите на Грција со меѓународните кредитори, кои беа одржани на 13-14 јуни во Брисел на техничко ниво, завршиле без резултат.
| | веќе видена | слични

Разногласијата помеѓу Европската Унија и ММФ ја блокираат зделката со кредиторите. Ова го изјави премиерот на Грција, Алексис Ципрас, цитиран од Ројтерс. Според грчкиот лидер, споровите помеѓу меѓународните кредитори по повод реконструирањето на долгот се главниот фактор, кој што го блокира договорот. Тој додаде дека Атина сака долгорочен договор, кој може да биде реализиран и кој ќе ја извади државата од економската криза. „Од клучно значење е да постигнеме остварлив договор“, кажа Ципрас пред лидерпт на центристичката партија „То Потами“. „Важно е да се прекине магичниот круг и да не бидеме принудени да потпишеме договор, кој за шест месеци ќе не врати во истата ситуација“, изјави грчкиот лидер.
| | веќе видена | слични
2 копии

Германското Министерство за финансии денеска изјавило дека сега од Грција зависи дали ќе направи предлози за постигнување на договор со кредиторите, кој ќе ја спаси земјата од банкрот. „Топката е во полето на Грција“, изјавил портпаролот на Министерството на прес-конференција во Берлин, еден ден откако преговорите во Брисел меѓу Атина и нејзините меѓународни кредитори повторно пропаднаа. „Единствено од грчката страна зависи дали ќе одговори на предлог на институциите“ – ЕУ, ЕЦБ и ММФ, истакнал портпаролот Мартин Јгер. Изјавата на Германија е во контраст со зборовите на грчкиот премиер Алексис Ципрас, изјавени за еден локален весник дека „ние ќе чекаме трпеливо додека институциите станат пореални“. Портпаролот на германското Министерство за финансии предупредил дека „времето истекува“ во преговорите меѓу левата грчка влада и меѓународните кредитори, кои покрај тоа работат „неуморно и со целосна посветеност“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Истекува времето Грција да најде решение со меѓународните кредитори, изјави денеска портпаролот на германското Министерство за финансии во Берлин. „Времето е се пократко но ќе видиме в четврток во Луксембург дали е можен заеднички договор“ изјави Мартин Јегер портпарол на федералното министерство за финансии. Јегер на прес-конференцијата одби да одговори на прашањето дали земја како Грција која што не е солвентна може да остане во еврозоната. Тој рече дека има доволно работа со одговорање на практични прашања и затоа нема да одговара на теоретски теми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Преговорите во Брисел што се одржуваат денеска меѓу Грција и меѓународните кредитори завршија без договор, јавија грчки медиуми. Меѓу двете страни остануваат сериозни несогласувања, се додава во извештаите на атински медиуми.
| | веќе видена | слични

Останато

Рускиот претседател Владимир Путин беше гостин на венчавката од австриската министерка за надворешни работи, Карин Кнејсл, која беше критикувана поради ...
сите 132 | | | веќе видена

„Во Република Македонија институциите се приватизирани од страна на луѓе кои ги именувала Владата и истата во очај ги моли односно ги задолжува да соберат сили ...
сите 41 | | | веќе видена

Пристапот до куќите кои се под вијадуктот е блокиран , населението е евакуирано , а дури и пожарникарите го напуштија местото поради страв од ново уривање. ...
сите 77 | | | веќе видена

Концертот се одржа по повод јубилејот од раѓањето на Ристо Аврамовски, Драгослав Ортаков и Стојан Стојков Врвните членови на македонската културна сцена и ...
сите 114 | | | веќе видена

„Ова е израз на непочитување“, „Говорот на Мадона беше сè само не говор во врска со Арета Френклин“, „Кој и да е тој што мислел дека Мадона треба да ѝ оддаде ...
сите 70 | | | веќе видена

Проблемот со откупот на сливите е наметнат и е резултат на неконзистентните, популистички, погрешни и криминални политики што биле водени во претходните 11 ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас: Атина е подготвена за тежок компромис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: