ГРУЕВСКИ: Темелна реконструкција на битолската болница и инвестиции во железничкиот сообраќај


Набавена и инсталирана е најсовремена медицинска опрема за Клиничката болница во Битола во вредност од над 6 милиони евра, меѓу кои и ангиограф за интервентна кардиологија, апарат за компјутеризирана томографија, апарат за магнетна резонанца, аналоген мамографски систем, апарат за литотрипсија, кардиолошки ултразвук, гинеколошки ултразвучен 4D ехо апарат, инкубатори за недоносени новороденчиња со пациент монитор, и останата опрема, рече премиерот Груевски на народниот собир во овој град. -Набавен е и акцелератор во вредност од 1.700.000 евра, и рентген-апарат во вредност околу 100.000 евра. Во тек е изградба на бункер за инсталирање на акцелератор за радиотерапија ,средства во износ од 47 милиони денари. Набавени се и 4 нови возила за Итната Медицинска Помош. Со проектот рурален доктор се овозможи здравствена заштита во 51 населено место во Битола, меѓу кои се и Карамани, Кишава, Крклино, Лавци, Лажец, Лисолај, Логоварди, Оптичари, Поешево, Трново, Црнобуки, Ѓавато, Жабени, Злокуќани, Кажани, Канино, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што информираат од Јавното претпријатие за државни патишта, до крајот на годинава ќе бидат санирани неколку мостови низ земјава, а уште во април ќе биде готов ќе биде мостот на реката Пчиња во село Долно Коњари, кој е долг 136,60 метри На повеќе локации во земјава и покрај временските услови мостовите се санираат без пауза со цел да се запази предвидениот рок. Така, до крајот на април годинава треба да биде готова санацијата на мостот на реката Пчиња во село Долно Коњари. Мостот е долг 136,60 метри, широк четири метри, има 22 отвора, со меѓусебно растојание на столбни места од 5,6 метри. Активностите се во полн ек, а за оваа намена обезбедени се 3,5 милиони денари. Како што веќе најавија министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Владо Мисајловски се работи за мост стар 32 години, изграден во 1983 година, а со санацијата значително ќе се зголеми неговата стабилност, како и безбедноста што е особено значаен за жителите на 'Ржаничино и Коњаре, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Патниот правец од Битола кон Скопје на потегот од Прилеп до Росоман ќе прерасне во експресен пат со четири ленти, соопшти во Битола, Премиерот Никола Груевски .Градежните активности, како што нагласи, ќе започнат летово и со тоа ќе се постигне поголема безбедност во сообраќајот.- Ќе остане само оној дел меѓу Битола и Прилеп, кој за среќа е многу побезбеден и полесен отколку оној кај Плетвар, но и на овој дел ќе му дојде редот. Ние работиме плански и по приоритети, потенцира Груевски.Тој посочи дека во последните четири години реконструирани се 13 локални патишта со вкупна должина од 34 километри, а годинава ќе се градат три локални патишта во вкупна вредност од 32,7 милиони денари.Годинава, како што најави, треба да започнат и градежните активности за рехабилитација на магистралниот пат Битола-Ресен-Буково за кој финансиските средства во висина од околу 10 милиони евра се побезбедени од Светска банка.Во делот на железничката инфраструктура, Груевски потсети дека се обезбедени финансиски средства и за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Од Министерството за финансии доставија графици на кои е прикажано движењето на јавниот и државниот долг на Република Македонија. Министерството за финансии ...
сите 76 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 216 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена

Разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите. Ова ...
сите 663 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ГРУЕВСКИ: Темелна реконструкција на битолската болница и инвестиции во железничкиот сообраќај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: