Премиерот спаси бебе


претседателот на српската влада Александар Вучиќ беше во обиколка на најкритичното место во Србија зафатено од поплавите, на само неколку километри од Белград – Обреновац и им помагаше на припадниците на Жандармеријата и Војската на Србија во евакуацијата на граѓаните. Вучиќ веднаш по доаѓањето во Обреновац прими “рапорт“ од министерот за одбрана Братислав Гашиќ и градоначалникот на Белград Синиша Мали и веднаш седна во чамецот за спасување упатувајќи се кон граѓаните заробени од водената стихија висока и над два метри во одделени места. -Загрижен сум за илјадници човечки животи - рече Вучиќ за српски “Курир“ откако од водата спаси неколку граѓани, меѓу кои беше и едно бебе, кое премиерот на свои раце го изнесе од чамецот и го предаде на припадниците на војската на Србија. -Ситуацијата е катастрофална и ќе биде уште потешка! Очигледно ќе мора да се направи потполна евакуација на градот – изјави Вучиќ и додаде дека е загрижен за енергетската стабилност на земјата зошто ситуацијата во ТЕНТ е критична. Во ...
| | веќе видена | слични

Во Обреновац се случи несекојдневен херојски потег, кога еден руски спасувач скокна од мост, за да спаси двајца српски спасувачи и луѓе од чамец, кој се превртел во водата.Русинот откако видел дека чамецот во кој имало двајца спасувачи и две жени се превртел и водата започнала да ги носи, скокнал од мостот каде што се наоѓал, допливал до нив и ги спасил.Оваа драма ја потврди и српскиот премиер Александар Вучиќ, кој изрази воодушевување за храброста и несебичноста на рускиот спасувач.-Се случуваат секакви работи. Состојбата е таква што имаме и убави и грди приказни. Една од нив е и таа за храбриот потег на рускиот спасувач, кој го жртвуваше својот живот за да спаси двајца српски спасувачи и две жени и ние сме му благодарни за тоа- рече Вучиќ.Е. Г.
| | веќе видена | слични

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска во Обреновац сека до сега се пронајдени 12 мртви во тој град. Според неговите зборови, пренесува српски Курир, надлежните се обидуваат да сторат што повеќе. 0-пасителите дадоа се од себе да ни помогнат. Еден Русин скокна од мост за да спаси двајца наши луѓе, изјави Вучиќ. Тој апелираше крадците да не се обидуваат да оперираат во напуштените подрачја оти тоа навистина нема да им се исплати.
| | веќе видена | слични

Останато

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Маган Маркл по нивната свадба што се одржа во саботата, 19 мај. На една од фотографиите ...
сите 260 | | | веќе видена

Коѕијас бара име за Македонија од списокот на Нимиц. Шефот на грчката дипломатија по состанокот со Американскиот државен секретар Мајк Помпео од Вашингтон ...
сите 62 | | | веќе видена

Вознемјанец или љубител на пајаци, се само некои од коментарите на друштвените мрежи на снимката на членот на британскиот пралманет, кој прави неверојатни фаци ...
сите 151 | | | веќе видена

Во Собранието на Република Македонија ќе се формира работна група составена од претставници на политичките партии, за да се поддржат имплементацијата на ...
сите 117 | | | веќе видена

Пресудата за ослободување на Зоран Заев од секаква вина за случајот „Поткуп“ е црн ден за македонското судство. Пресудата за ослободување на ...
сите 114 | | | веќе видена

Од компир никогаш доста, без разлика дали се работи за пржени, печени, варени, пире или некој друг облик. Ви нудиме крцкави компири, со убава запечена кора, со ...
сите 66 | | | веќе видена

Четиригодишно дете е тешко повредено синоќа на булеварот „Борис Трајковски“ во Скопје откако во него удрило патничко возило „Киа“ со скопски регистарски ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот спаси бебе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: