Попоски се сретна со европратениците Ричард Ховит и Ханес Свобода

Министерот за надворешни работи Никола Попоски оствари средба со европратениците од групата на социјалистите и демократите во Европскиот парламент Ханес Свобода, претседател на Групата и известителот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит. На средбата стана збор за неколку поважни актуелни прашања поврзани со европската агенда на Република Македонија и перспективите на процесот на интеграција во Европската унија во 2014 година. Попоски ја истакна важноста на поддршката на Европскиот парламент во европскиот интегративен процес, артикулирана во последната Резолуција за Македонија. Министерот информираше за напредокот во реформите во клучните области, со посебен акцент на имплементацијата на обврските од политичкиот договор од 1 март 2013 година, реформите во судството, јавната администрација и медиумите. Ги запозна соговорниците со активностите кои Македонија ги презема во насока на натамошно унапредување на добрососедските односи и регионалната соработка. Европратениците Ховит и Свобода ја ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски се сретна со европратениците Ричард Ховит и Ханес Свобода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: