Глигоров ги расплака Русите

За време на антифашистичката борба бев илегално во Скопје. Преку мене одеа врските со партизаните во Скопска Црна Гора. Кога ме посетуваа, доаѓаа вообичаено навечер за да не ги види никој и преспиваа кај мене. Наутро, мораа рано да стануваат за да не ги види некој како излегуваат од адвокатската канцеларија на Киро Глигоров. Првиот претседател на независна Македонија се присети на времето од антифашистичката борба, вчера, во резиденцијата на рускиот амбасадор во Скопје, каде беше одликуван со медал "65 години од Победата во Големата Татковинска војна 1941-1945", што го доделува рускиот претседател Дмитриј Медведев. Со својот емотивен говор, тој предизвика солзи и во очите на рускиот амбасадор Владимир Солоцински, кој му го додели признанието.- Ова беше најтешка војна во целата историја на човештвото и многу ги почитуваме оние што придонеле за победата. Првиот македонски претседател беше активен учесник во антифашистичката борба и ние сме му многу благодарни, рече Солоцински. - Ова одликување не е за мене, ...
| | веќе видена | слични

Сите сакаат да ја приграбат Македонија, изјави првиот шеф на независна Македонија, Киро Глигоров, во емотивен говор што предизвика солзи кај рускиот амбасадор Владимир Солоцински, кој вчера во име на претседателот Дмитриј Медведев го одликува со јубилејниот медал „65 години од победата во големата Татковинска војна 1941-1945“. Глигоров го доби медалот за неговите заслуги во Народноослободителната војна и во борбата со фашизмот. - Ги паметиме и почитуваме сите што загинаа во борбата со фашизмот. Многу ги почитуваме тие што придонеле за победата. Првиот претседател на Република Македонија, почитуваниот Киро Глигоров, беше активен учесник во антифашистичката борба и многу му благодариме за тоа - изјави амбасадорот Солоцински доделувајќи му го признанието на Глигоров. Тој, пак, се потсети на времето од антифашистичката борба. - Сметам дека ова одликување не е за мене, туку за мојата земја, која меѓу првите се бореше кога го нападнаа Советскиот Сојуз за да ја одложи победата на Хитлер. Во тоа време јас бев ...
| | веќе видена | слични

Првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, вчера беше одликуван со медал „65 години од победата во големата Татковинска војна 1941-1945“, што го доделува претседателот на Руската Федерација, Дмитриј Медведев. Признанието што му го врачи рускиот амбасадор во Македонија, Владимир Солоцински, на Глигоров му е доделено поради придонесот и учеството во победата над фашизмот во Втората светска војна. На свеченоста во руската резиденција во Скопје, Глигоров се заблагодари за медалот и потенцира дека му го посветува на македонскиот народ. Признанието, како што истакна, му е многу драго, бидејќи доаѓа од пријателска земја. (МИА)
| | веќе видена | слични

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 435 | | | веќе видена

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Глигоров ги расплака Русите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: