Глигоров ги расплака Русите

За време на антифашистичката борба бев илегално во Скопје. Преку мене одеа врските со партизаните во Скопска Црна Гора. Кога ме посетуваа, доаѓаа вообичаено навечер за да не ги види никој и преспиваа кај мене. Наутро, мораа рано да стануваат за да не ги види некој како излегуваат од адвокатската канцеларија на Киро Глигоров. Првиот претседател на независна Македонија се присети на времето од антифашистичката борба, вчера, во резиденцијата на рускиот амбасадор во Скопје, каде беше одликуван со медал "65 години од Победата во Големата Татковинска војна 1941-1945", што го доделува рускиот претседател Дмитриј Медведев. Со својот емотивен говор, тој предизвика солзи и во очите на рускиот амбасадор Владимир Солоцински, кој му го додели признанието.- Ова беше најтешка војна во целата историја на човештвото и многу ги почитуваме оние што придонеле за победата. Првиот македонски претседател беше активен учесник во антифашистичката борба и ние сме му многу благодарни, рече Солоцински. - Ова одликување не е за мене, ...
| | веќе видена | слични

Сите сакаат да ја приграбат Македонија, изјави првиот шеф на независна Македонија, Киро Глигоров, во емотивен говор што предизвика солзи кај рускиот амбасадор Владимир Солоцински, кој вчера во име на претседателот Дмитриј Медведев го одликува со јубилејниот медал „65 години од победата во големата Татковинска војна 1941-1945“. Глигоров го доби медалот за неговите заслуги во Народноослободителната војна и во борбата со фашизмот. - Ги паметиме и почитуваме сите што загинаа во борбата со фашизмот. Многу ги почитуваме тие што придонеле за победата. Првиот претседател на Република Македонија, почитуваниот Киро Глигоров, беше активен учесник во антифашистичката борба и многу му благодариме за тоа - изјави амбасадорот Солоцински доделувајќи му го признанието на Глигоров. Тој, пак, се потсети на времето од антифашистичката борба. - Сметам дека ова одликување не е за мене, туку за мојата земја, која меѓу првите се бореше кога го нападнаа Советскиот Сојуз за да ја одложи победата на Хитлер. Во тоа време јас бев ...
| | веќе видена | слични

Првиот претседател на Република Македонија, Киро Глигоров, вчера беше одликуван со медал „65 години од победата во големата Татковинска војна 1941-1945“, што го доделува претседателот на Руската Федерација, Дмитриј Медведев. Признанието што му го врачи рускиот амбасадор во Македонија, Владимир Солоцински, на Глигоров му е доделено поради придонесот и учеството во победата над фашизмот во Втората светска војна. На свеченоста во руската резиденција во Скопје, Глигоров се заблагодари за медалот и потенцира дека му го посветува на македонскиот народ. Признанието, како што истакна, му е многу драго, бидејќи доаѓа од пријателска земја. (МИА)
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Глигоров ги расплака Русите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: