Пет миротворки заминуваат во Авганистан

Нов контингент на АРМ замина во мисијата ИСАФ Новиот контингент на мировници е од мешан етнички и полов состав, во него се застапени претставници од сите заедници, а меѓу нив над 40-ина од албанската заедница, потоа од влашката, српската, ромската националност, како и пет припаднички од понежниот пол Стопедесет и шест старешини и професионални војници во следните шест месеци ќе бидат дел од мировната мисија ИСАФ во Авганистан. Тие ќе извршуваат разни должности од кои најзначајна и најодговорна е обезбедувањето на главниот штаб на мисијата ИСАФ, како и патролирањето во зоната на одговорност во Кабул. Свеченото испраќање во мисија, се одржа вчера во штипската касарна Јане Сандански", на кое покрај семејствата на мировниците присуствуваа министерот Фатмир Бесими, неговиот заменик Емил Димитриев, високи воени старешини, претставници на локалната власт. Во своето обраќање министерот Бесими го повтори огромното значење на мисијата во Авганистан, пред се за меѓународниот углед и за позицијата на нашата земја, за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нов контингент од 157 припадници на Армијата на Република Македонија денеска свечено беа испратени во нова мисија во Авганистан. Свеченоста се одржа во касарната Јане Сандански во Штип и при тоа беа испратени 150 припадници на механизраната пешадиска чета, двајца штабни офицери во командата на ИСАФ и пет припадници на АРМ во составот на наменските сили за партнерство и советувања. Скорпиите од Првата механизирана пешадиска бригада ќе бидат задолжени за обезбедување на главната команда на силите на ИСАФ во Кабул. Македонските војници добија највисоки оценки за досегашното беспрекорно и професионално извршување на задачите, покажаната компатибилност и интероперативност со силите на Алијансата во мисијата ИСАФ. Фото: Нетпрес
| | веќе видена | слични

Во касарната „Јане Сандански“ во Штип вчера беше испратен нов контингент на АРМ од составот на Првата механизирана пешадиска бригада во мировната мисија ИСАФ во Авганистан Во мисијата ќе учествуваат 156 старешини и професионални војници од мешан етнички и полов состав. Во него се застапени претставници од сите заедници, меѓу кои ќе има 40 припадници на албанската, потоа од влашката, српската, ромската заедница, како и пет припаднички на понежниот пол. Некои од најважните должности на контингентот ќе бидат обезбедување на главниот штаб на мисијата ИСАФ, патролирање во зоната на одговорност во Кабул, борбено обезбедување на комуникации и области во зависност од потребата на мисијата. На испраќањето присуствуваше и министерот за одбрана Фатмир Бесими, кој укажа на огромното значење на мисијата во Авганистан за меѓународниот углед на нашата земја. - Екстремно сложените, безбедносно ризични и воено чувствителни услови во кои тие дејствуваат во рамките на меѓународната мисија ИСАФ во тој нестабилен регион ми ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пет миротворки заминуваат во Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: