Ураганот Ајк го погоди Тексас

Ураганот Ајк го погоди брегот на американската сојузна држава Тексас и дел од Луизијана, но немаше човечки жртви, јавуваат агенциите.

Ураганот поплави цели населби, предизвика бројни пожари и штети од силниот ветер и доведе до прекин на струјата за повеќе од четири милиони лица.

Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа го прогласи Тексас за сојузно подрачје погодено од природна катастрофа и им нареди на сојузните и локални власти дополнително пружање помош во оваа област, соопшти Белата куќа.

Ураганот Ајк, синоќа, ослабе и премина во тропска бура откако претходно од Мексиканскиот залив, како ураган од втора категорија, удри во брегот на Тексас, соопшти Американскиот центар за урагани.

Ураганот, подоцна, ослабна и моментно е категоризиран како тропска бура чиј ветар достигнува сила до 130 километри на час, а центарот му се наоѓа на околу 150 километри североисточно од Хјустон.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 89 | | | веќе видена

Синоќешната евакуација на станарите од станбениот блок во ТЦ „Скопјанка“ била предизвикана од валкани пелени за возрасни, кои биле складирани во станот од каде ...
сите 84 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 335 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 103 | | | веќе видена

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 52 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ураганот Ајк го погоди Тексас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: